Aleš Procházka: Inflace sedm procent? Ano. Už letos do prázdnin

Aleš Procházka: Inflace sedm procent? Ano. Už letos do prázdnin

Tipněte si, které slovo dnes hýbe vyhledáváním na internetu jako už dlouho žádné. Inflace. Její neustále se zvyšující míra je čím dál větším strašákem. Jak to v této věci vypadá, na co se můžeme (ne)těšit a jak s inflací účinně bojovat?

Statistiky vyhledávání jsou dobrým lakmusovým papírkem ukazujícím, co lidi v určitou dobu zajímá. Podíváme-li se na graf, jak na tom loni bylo slovo inflace ve vyhledávači Seznam.cz, vidíme, že zájem o něj se začal rozhýbávat zhruba koncem prázdnin a kolem Vánoc četnost hledání násobně rostla.

Laickým pohledem lze říct, že dokud se inflace pohybuje na úrovni dvou až tří procent, mnoho lidí se nevzrušuje a její přítomnost si ani neuvědomuje. Jakmile ale míra inflace naroste na současné hodnoty kolem šesti procent, netečný a chladný zůstává už málokdo.
Prognózy hovoří o tom, že v prvním letošním pololetí inflace ještě dál poroste a v polovině roku by měla dosáhnout sedmiprocentní míry. Optimistické výhledy pak říkají, že během druhého pololetí se pak začne zvolna vracet zpět ke své „cílové“ hodnotě dvou procent. Tam by měla padnout v roce 2023. Nicméně i ČNB připouští, že nejistoty ohledně inflace jsou velké, a tedy předpovědi ošemetné.

Centrální banka se snaží proti inflaci bojovat zvyšováním úrokových sazeb. Je ale něco, co můžeme k ochraně svých prostředků udělat my všichni? Bezesporu.

Různé průzkumy uvádějí, že zhruba polovinu své hotovosti drží Češi na běžných bankovních účtech. To je údajně dvojnásobek průměru Evropské unie. Bohužel jde o jeden z důvodů, proč jsme stále pozadu za západními zeměmi, kde jsou investice považovány za naprosto běžný způsob zhodnocování vlastního kapitálu. Peníze na běžných účtech jsou úročeny takřka nulově, což znamená, že hodnota peněz na nich se každý rok zmenší právě o inflaci. Zůstatek se pochopitelně nesníží, sto tisíc bude pořád sto tisíc – jde však o to, že o inflaci se snižuje kupní síla. A letos tento efekt pocítíme velmi citelně. Za sto tisíc si prostě koupíme výrazně méně než ještě nedávno.

Co s tím? Investovat. A alespoň tak inflaci pokrýt a nenechat ji úspory požírat.

Jedním ze zajímavých způsobů, jak volné prostředky investovat, jsou nemovitosti. Na výběr je celá řada projektů od malých po střední, záleží na rozlišovacích a finančních schopnostech každého.

Investice do nemovitostí totiž rozhodně dává smysl. Pro ilustraci jen několik aktuálních čísel, která mne zaujala. Zpráva ze statistického úřadu Eurostat hovoří o tom, že ceny bytů a domů se v EU od roku 2010 do loňského třetího čtvrtletí zvedly zhruba o 39 procent. V Česku růst za toto období dosáhl téměř sta procent a například v Maďarsku či Estonsku je ještě vyšší. A podle všeho ceny porostou dál. V meziročním srovnání se ve třetím loňském kvartálu zvedly ceny obytných nemovitostí o 9,2 procenta.

A to jsou čísla, která by měla vzbudit zájem toho, kdo nechce své peníze nechat ležet ladem. Investice do tohoto sektoru považuji za rozumné, jde o dost stabilní sektor, který nabízí poměrně zajímavý poměr rizika a výnosu. Lze tak dobře pokrýt i letošní vysokou inflaci, a pokud výše uvedené odhady neselžou, je to způsob, jak inflaci v budoucnu celkem slušně porážet, jako tomu bylo v letech předešlých.

Zdroj informací

Aleš Procházka, manažer investičního oddělení SFG holding

Datum

31. ledna 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.1755 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál