Bohumil Trampota: Na obou březích Atlantiku 4. týden v mínusu, Praha je na tom lépe

Bohumil Trampota: Na obou březích Atlantiku 4. týden v mínusu, Praha je na tom lépe

Investoři čekali zejména na měnové zasedání americké centrální banky. Před rozhodnutím FOMC panovala značná nervozita, která se přelila i na akciové trhy. Sazby se podle očekávání neměnily, ale důležitějším střípkem do celkové skládačky byl doprovodný komentář guvernéra J. Powella. Ten uvedl, že podpora trhu v podobě nákupu aktiv skončí, brzy bude odstartován cyklus zvyšování úrokových sazeb a následně začne Fed svou bilanci snižovat. Trhy si výstup tohoto zasedání přebraly jako velmi jestřábí. To bylo jasně vidět na otočení sentimentu a doslova pádu akcií.

Dalším rozhodující faktorem pro obchodování v tomto týdnu bylo vývoj kolem Ukrajiny. Akciové trhy prostě reagují na jakékoli zprávy o dalším vývoji. Nutno dodat, že tento týden to byly zprávy veskrze negativní.

Ostatní data zveřejněná během týdne byla spíše povzbudivá. HDP v USA dopadlo nad očekávání dobře. Ale i ostatní data, např. spotřebitelské důvěra skončily lépe, než se čekalo. Bohužel na trhy to tentokrát takový vliv jako prvně dvě jmenované skutečnosti vliv nemělo.

Obecně se dá říct, že tento týden bylo obchodování na akciových trzích velmi volatilní. Většinou došlo k otočení o 180 stupňů v samotném závěru seance. Takže, když byly akcie celý den slušně v plusu, nakonec zavřely níže.

Americký trh

Stejně jako Evropa i hlavní index S&P500 od začátku roku oslabuje, celkově již čtvrtým týdnem v řadě. V součtu od začátku roku index ztratil přes 9 % své hodnoty.

Od pondělí do čtvrtka odepsal hlavní index S&P500 1,62 % (4 326,51 b.). Obchodování byly charakteristické velkou volatilitou a změnou směru většinou ke konci obchodního dne. Dnes trh otvírá půl procenta níže, ale zdá se, že se sentiment začíná obracet. Odhadovat jako to dnes skončí si ale netroufnu. Za celý týden to vypadá na ztrátu ke 2 %.

Evropské akciové trhy

Od začátku roku nezná Evropa jiný směr než dolů. Čtyři týdny v řadě akcie (Index STOXX Europe 600) klesaly. Od začátku roku tak ztrácejí již 5 %.

Hned v pondělí došlo k velkému propadu o téměř 4 %. Nicméně další dny dokázaly tuto korekci téměř eliminovat. A tady je rozdíl proti americkým indexům. Evropa se obchodovala pěkně v plusu, zámořské indexy taky. Ale v Evropě se burzy zavřely, zatímco v Americe se obchodovalo dál (časový posun). A právě v závěru obchodování v USA indexy většinou své denní zisky odmazaly a skončili v červeném. Na to ale zavřená/spící Evropa reagovat nemohla, což bylo pro indexy samozřejmě pozitivní, že neztratily své dosavadní zisky. Viz tabulka níže.

Dnes je Index STOXX Europe 600 od začátku obchodování v mínusu. Krátce před koncem obchodování je cena indexu slabší o 1,4 % (463,90 b.). Za celý týden to vypadá na ztrátu asi 2,2 %.

Pražská burza

Pátek

Dnes, stejně jako na ostatních parketech, se v Praze obchodovalo v záporném teritoriu. Hlavní index PX pražské burzy oslabil o 0,69 % (1 410,70 b.). Ve srovnání s ostatními evropskými indexy to byl jeden z těch lepších výkonů, kdy obvyklé ztráty byly kolem 1,5 %.

Burzu tlačil dolů finanční sektor. Erste Group (-1,99 %, 1 009 CZK) dnes zaostala nejvíce, následovala Komerční banka (-1,20 %, 943,50 CZK) a pojišťovna VIG (-0,80 %, 622 CZK). Naopak od hlubšího propadu zachránily burzu společnosti Česká zbrojovka (+0,78 %, 520 CZK), Moneta (+0,49%, 92,45 CZK) a Philip Morris ČR (+0,12 %, 16 500 CZK).

Týdenní výkon

Za celý týden, asi bez překvapení, index PX zaznamenal ztrátu. Ale stejně jako u denního obchodování ne tak strašnou jako jiné burzy. Dohromady index PX odepsal za celý týden 0,52 % (1 410,70 b.).

Jeden jediný titul se dokázal vzepřít negativní náladě a připsal si velmi slušných +3,05 % (179 CZK). Jedná se o výkon Avastu.

Na druhé straně nejvíce ztrácely Erste (-2,37 %, 1 009 CZK), Česká zbrojovka (-1,89 %, 520 CZK) a Komerční banka (-1,20 %, 943,50 CZK). Nepomohl ani ČEZ (-1,29 %, 802,50 CZK), ale podařilo se mu udržet hranici 800 CZK.

Podstatné kurzotvorné zprávy z pražské burzy

Ve středu ve 12:00 hod skončilo distanční hlasování o vytěsnění minorit společnosti O2 CR. Bez překvapení došlo ke schválení přechodu všech zbývajících akcií na PPF za cenu 270 CZK. Připomínáme, že PPF kontroluje přes 90 % všech akcií, takže bylo schválení pouze formalitou.

Co se dá čekat příští týden?

Také v Praze začíná sezóna reportování výsledků za 4Q21 respektive za celý rok 2021.

Prvním titulem je Moneta, která představí své hospodaření v pátek 4. 2. 2022 ráno před otevřením trhu. Číslům pomůže rychlý růst úrokových sazeb, nižší náklady na riziko. Jme přesvědčeni o tom, že Moneta překoná své celoroční cíle na všech úrovních.

Zdroj informací

Bohumil Trampota, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

28. ledna 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.1721 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál