Dobrou kondici americké ekonomiky potvrdily předběžné výsledky amerického HDP za čtvrté čtvrtletí. Ty byly pro trhy pozitivním překvapením. K mezičtvrtletnímu růstu HDP přitom nejvíce přispěla výrazná tvorba zásob, odrážející snahu firem o uspokojení robustní poptávky v podmínkách zaostávající nabídky. Zhruba v souladu s očekáváními ale zrychlila i spotřeba domácností.
Evropské i americké trhy dnes vstřebávaly také dozvuky včerejšího zasedání Fedu. Na něm šéf Fedu Powel ujistil trh v očekávání brzkého příchodu měnověpolitického utahování. Jeho ostatní vyjádření však byla poměrně nezavazující a pro trhy ne až tak překvapivá. Celkově byl výstup Fedu trhy i tak hodnocen jako více jestřábí, než očekávaly. Burzovní indexy dnes včerejší ztráty vesměs vykompenzovaly a lepší data z americké ekonomiky v kombinaci se závěry Fedu potom vedly ke zpevnění dolaru, který k euru posílil viditelně pod 1,12 USD/EUR, což je nejsilnější hodnota od června 2020.
Dařilo se i měnám středoevropského regionu. Nejvíce – o více než 1 % - přitom posílil maďarský forint, podpořený zvýšením depozitní sazby tamní centrální banky na očekávaných 4,3 %. Kolem 0,5 % si však připsaly i koruna a polský zlotý.
Jaromír Gec, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.
27. ledna 2022