Statistiky cenového vývoje v primárním okruhu za prosinec příjemně překvapily. Zdá se, že tempo zdražování na vstupech může mít to nejhorší za sebou. O koncových cenách pro spotřebitele to ale neplatí, tam si ještě budeme muset pár měsíců počkat. ČNB již bude tempo zvyšování úrokových sazeb zpomalovat. Podle naší prognózy přistoupí ke zvýšení své klíčové sazby o 75 bb na nasedání 3. února. Pak již jen doladí dvojím zvýšením po 25 bb koncem března a v květnu.
Ceny průmyslových výrobců poprvé po roce klesly, i když o minimálních 0,1 % m/m. Trh ovšem předpokládal další vzestup o 0,5 % po vysokém listopadovém zdražení o 1,2 % m/m. Na cenách vstupů pro průmyslovou produkci se projevil zejména zhruba osmiprocentní pokles cen ropy na světových trzích, díky čemuž zlevnily ropné produkty. Mírně dolů šly i ceny elektrotechnického průmyslu. Naopak i v prosinci zdražil potravinářský průmysl. Z meziročního pohledu to vypadá, že nejvyšší tempa zdražování jsou již za námi. Po listopadových 13,5 % byl za prosinec vykázán růst o 13,2 %.
U cen zemědělských producentů tempo zdražování nadále zrychluje. Po listopadových 0,6 % to v prosinci bylo +3,7 %. Zvýšily se ceny zejména olejnin, obilovin, mléka či drůbeže. Z meziročního pohledu rostou ceny stále rychleji – z listopadových 14,6 % na prosincových 18,8 %. Zvyšující se ceny zemědělských producentů budou dále tlačit na ceny potravin pro konečné spotřebitele.
Potíže s nedostatkem materiálu i pracovníků se nadále projevují ve stavebnictví. Ceny stavebních prací se v závěru roku zvedly meziměsíčně o 0,3 %, meziroční růst zrychlil z listopadových 7,9 % na 8,3 %. Ceny stavebních materiálů v prosinci stouply o 0,2 % m/m, oproti prosinci 2020 ale byly vyšší o 17,0 %.
Jan Vejmělek, Hlavní ekonom, Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka
17. ledna 2022