Jozo Perić: Thyssenkrupp: Německý strojírenský gigant zlepšil ekonomiku a chce udělat zásadní průlom v oblasti vodíku

Jozo Perić: Thyssenkrupp: Německý strojírenský gigant zlepšil ekonomiku a chce udělat zásadní průlom v oblasti vodíku

Očekávané velké změny v dopravě a dalších odvětvích, které nevyhnutelně nastanou v důsledku závazků k uhlíkové neutralitě, jsou příležitostí pro řadu hospodářských odvětví. Vedle elektromobility se vývoj a výroba zaměří také na druhou perspektivní oblast – vodík. Právě v tomto segmentu chce tradiční německý strojírenský gigant Thyssenkrupp AG prorazit. Podle analytiků vypadají její plány poměrně slibně.

 

Agentúra Moody's je optimistická

Společnost Thyssenkrupp chce letos uvést na trh novou společnost Nucera, která vyrábí zařízení pro elektrolýzu. IPO slibuje ocenění této divize na přibližně 5 miliard EUR a získání významných prostředků na její rozvoj. Na základě těchto plánů agentura Moody's potvrdila rating společnosti Thyssenkrupp AG na úrovni B1 a zlepšila výhled ze stabilního na pozitivní.

Podle Goetze Grossmanna, viceprezidenta agentury Moody's, změna výhledu na pozitivní odráží posílení provozní výkonnost společnosti Thyssenkrupp v posledním ukončeném finančním roce (skončil v září 2021), výrazné oživení zisku a také podstatně nižší čerpání hotovosti ve srovnání s předchozím rokem.

Pokud by se společnosti Thyssenkrupp podařilo v tomto trendu pokračovat, mohlo by se její hodnocení v příštích 12 až 18 měsících opět zlepšit. Důležité však bude, zda se zlepší i úvěrové ukazatele společnosti a zda se následně udrží na úrovni odpovídající ratingu Ba3. Společnost Thyssenkrupp dlouhodobě trpí záporným volným peněžním tokem. Situace se však v posledních 12 měsících zlepšila, a pokud by peněžní zůstatek klesl směrem k ziskovosti, byl by to významný krok vpřed. Agentura Moody's očekává, že německá společnost Thyssenkrupp si udrží solidní likviditu a zodpovědnou finanční politiku, zaměřenou na snižování zadluženosti, aby tak byl zvýšen rating.

IPO spoločnosti Nucera v roce 2022

Podle zasvěcených osob plánuje Thyssenkrupp letos uvést svůj segment elektrolýzy na burzu v podobě samostatného subjektu s názvem Nucera. Po prvním uvedení tohoto společného podniku s italskou společností Industrie De Nora SpA si Thyssenkrupp plánuje ponechat více než 50 % akcií.

Denis Krude, generální ředitel společnosti Nucera, v rozhovorech říká, že společnost chce využít příležitosti a vstoupit na slibný trh s vodíkem, kde se očekává výrazný růst. Podle Krudeho vedení společnosti Thyssenkrupp doufá, že z primární veřejné nabídky akcií získá přibližně 600 milionů eur, přičemž vychází z pohybu ceny akcií o 10 až 20 % na základě ocenění společnosti analytiky v rozmezí 3 až 6 miliard eur.

Přicházející vlna zelených IPO

Přestože technologie výroby a využití vodíku šetrné k životnímu prostředí je stále v plenkách, vodík jako takový je považován za řešení, které sníží emise nejen v dopravě, ale také v průmyslových činnostech náročných na emise uhlíku, jako je výroba chemikálií a oceli. Neobvyklý nárůst cen elektřiny a zemního plynu také zdůraznil potřebu diverzifikace evropských zdrojů energie. Právě na starém kontinentu se průmysl intenzivně připravuje na splnění náročného cíle Evropské unie, kterým je dosažení uhlíkové neutrality kontinentu. Tato kombinace plánů a stavu energetického trhu vede ke stále silnější vlně zelených IPO, mezi něž se Nucera ráda zařadí.

Podle odhadů skupiny 13 analytiků by cena akcií společnosti Thysenkrupp měla v horizontu dvanácti měsíců dosáhnout 13,98 EUR. Nejvyšší odhad přitom předpokládá zvýšení na 18,00 EUR a nejnižší setrvání na 10,00 EUR. V porovnání s předchozím odhadem 10,82 EUR se jedná o očekávaný nárůst o +29,3 % podle mediánové prognózy. U tradičních strojírenských gigantů, jako je Thysenkrupp, je obecně větší opatrnost při vstupu do nových segmentů. U společnosti Thysenkrupp se však zdá, že to nemusí být opodstatněné, protože má dostatečné zkušenosti pro vstup do vodíkového segmentu. Bude záležet na německém gigantu, jak se vypořádá s výzvami spojenými s vodíkem, od vývoje až po technická řešení pro udržitelnou elektrolýzu.

Zdroj informací

Jozo Perić, hlavní analytik společnosti Panda Capital s.r.o.

Datum

14. ledna 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Reklama

Page generated in 1.5741 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál