Jan Vejmělek: Solidní spotřebitelská poptávka v USA přetrvává

Jan Vejmělek: Solidní spotřebitelská poptávka v USA přetrvává

Pozornost investorů bude v závěru týdne směřovat k americkým prosincovým statistikám maloobchodních tržeb, spotřebitelské důvěry a průmyslové produkce. Data by měla potvrdit dosavadní povzbudivé trendy a pomoci americké měně. Z Německa se dnes ráno dočkáme maastrichtské statistiky podílu deficitu na HDP. Z celoročního HDP budeme moci odvodit předpoklad ohledně Q4 21.

 

 

Německá ekonomika v závěru loňského roku zvolnila

Kombinace slabších dat průmyslové produkce i maloobchodních tržeb a omezování ekonomické aktivity kvůli další pandemické vlně – to jsou faktory, které zřejmě stály za zpomalením ekonomické dynamiky v Německu v závěru loňského roku. Předběžná data podle našeho odhadu ukážou na celoroční vzestup německého HDP o 2,7 % po poklesu o 5,0 % zaznamenaným v prvním pandemickém roce 2020. Takovýto celoroční výsledek by pro Q4 21 implikoval mezičtvrtletní růst o relativně slabých 0,3 %. Z hlediska struktury předpokládáme, že hlavním tahounem německé ekonomiky byl v závěru roku export. Naopak silně negativně se promítly zásoby. Spotřeba domácností zřejmě výrazně zpomalila svou dynamiku, do značné míry i kvůli vzestupu inflace. Pozitivně se naopak vyvíjely investice, což je patrné na výsledcích strojírenského průmyslu i stavebnictví. Za prohloubením schodku veřejných financí v poměru k HDP budou podle nás stát vysoké rezervy vytvořené na podporu zelených investic a modernizaci ekonomiky.

Odpolední americká data potvrdí solidní ekonomickou výkonnost Spojených států v závěru roku 2021. I když nutno podotknout, že zejména odhady týkající se maloobchodních tržeb jsou tentokráte hodně nejisté. Není zřejmé, jak moc se mutace omikron podepsala na vánočním měsíci. Negativně ale ovlivnila spotřebitelskou důvěru. To průmyslová data by měla potvrdit, co naznačily už předchozí měsíce – období největších problémů a potíží je pravděpodobně za námi, kola výrobních řetězců se pomalu začínají opět roztáčet.

Do dnešního dne vstupují finanční trhy s negativní náladou, když asijské akciové indexy celkem znatelně ztrácí a akciové futures pro evropskou a americkou seanci ukazují, že výprodej zažijí i tyto trhy. Náladu ovlivnila poměrně silná protiinflační vyjádření amerických centrálních bankéřů (Brainard, Harker, Evans) indikující první zvýšení dolarových sazeb již v březnu. Konstelace tak nenahrává středoevropským měnám. Na globálním trhu z dané situace profituje euro na úkor dolaru, a to právě kvůli negativnímu dopadu na akcie.

Česká ekonomika nevypadala v závěru roku vůbec špatně

Včera zveřejněná tuzemská data vůbec nedopadla špatně. Listopadové statistiky maloobchodních tržeb přinesly v porovnání s tržním konsensem lepší čísla, povzbudivý byl zejména prodej automobilů, což potvrzuje při pohledu na listopadový vzestup výroby automobilů, že úzká hrdla brzdící produkci tohoto pro nás klíčového sektoru se začínají rozšiřovat. Ještě povzbudivější statistiky přinesly listopadové tržby za celý sektor služeb. Meziměsíční nárůst o 2,2 % znamenal díky nízké statistické základně meziroční vzestup o 16,2 %. Poprvé od vypuknutí koronavirové krize tak odvětví služeb dosáhlo své předkrizové úrovně tržeb. A do třetice lehce pozitivně překvapila statistika běžného účtu platební bilance. To ovšem nic nemění na tom, že poprvé od roku 2013 skončila zřejmě za loňský rok v deficitu.

Koruna, stejně jako okolní regionální měny, včera korigovala předchozí zisky. Její kurz se vůči euru posunul z ranních kotací u 24,30 CZK/EUR k 24,55 CZK/EUR v samotném závěru včerejšího obchodování. Proti koruně včera stály mírně klesající tržní sazby. Guvernér Rusnok včera uvedl, že centrální banka bude muset dále držet utaženou měnovou politiku, aby dostala inflaci pod kontrolu. Podle něj je evidentní, že úrokové sazby budou muset jít ještě o něco výše. Zároveň ale uvedl, že je pro něj těžko představitelné, že by sazby měly jít přes pět procent. Obdobný názor prezentoval viceguvernér Mora. Podle něj klíčová sazba ČNB bude ke konci prvního čtvrtletí 4,50 % - 4,75 %, úroveň 5 % je podle něj méně pravděpodobná. My to ke konci března vidíme na 4,75 %, 5 % až během Q2 22.

Na globálním trhu včera panovala spíše optimistická nálada. Evropské akciové indexy mírně rostly, což svědčilo spíše euru na úkor dolaru. Kurz tohoto měnového páru se tak včera posunul na přelomu evropské a americké seance k 1,148 USD/EUR. Takto silné bylo euro naposledy v polovině listopadu. Dolaru neprospěl mírný pokles výnosů amerických státních dluhopisů ve světle toho, jak včera zveřejněné ceny amerických průmyslových výrobců za prosinec trh nepřekvapily nějakým větším vzestupem. Stejně jako ve středu u spotřebitelských cen byl výsledek v blízkosti tržního očekávání.

Zdroj informací

Jan Vejmělek, Hlavní ekonom, Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka

Datum

14. ledna 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2739 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál