Jan Vejmělek: Česká ekonomika nevypadala v závěru roku vůbec špatně

Jan Vejmělek: Česká ekonomika nevypadala v závěru roku vůbec špatně

Dnes zveřejněná tuzemská data vůbec nedopadla špatně. Listopadové statistiky maloobchodních tržeb přinesly v porovnání s tržním konsensem lepší čísla, povzbudivý byl zejména prodej automobilů, což potvrzuje při pohledu na listopadový vzestup výroby automobilů, že úzká hrdla brzdící produkci tohoto pro nás klíčového sektoru se začínají rozšiřovat. Ještě povzbudivější statistiky přinesly listopadové tržby za celý sektor služeb. Meziměsíční nárůst o 2,2 % znamenal díky nízké statistické základně meziroční vzestup o 16,2 %. Poprvé od vypuknutí koronavirové krize tak odvětví služeb dosáhlo své předkrizové úrovně tržeb. A do třetice lehce pozitivně překvapila statistika běžného účtu platební bilance. To ovšem nic nemění na tom, že poprvé od roku 2013 skončila zřejmě za loňský rok v deficitu.

Koruna, stejně jako okolní regionální měny, dnes korigovala předchozí zisky. Její kurz se vůči euru posunul z ranních kotací u 24,30 CZK/EUR k odpoledním hodnotám nad 24,45 CZK/EUR. Proti koruně dnes stály mírně klesající tržní sazby. Guvernér Rusnok dnes uvedl, že centrální banka bude muset dále držet utaženou měnovou politiku, aby dostala inflaci pod kontrolu. Podle něj je evidentní, že úrokové sazby budou muset jít ještě o něco výše. Zároveň ale uvedl, že je pro něj těžko představitelné, že by sazby měly jít přes pět procent.

Na globálním trhu dnes panovala spíše optimistická nálada. Evropské a americké akciové indexy mírně rostly, což svědčilo spíše euru na úkor dolaru. Kurz tohoto měnového páru se tak dnes posunul na přelomu evropské a americké seance k 1,148 USD/EUR. Takto silné bylo euro naposledy v polovině listopadu. Dolaru neprospěl mírný pokles výnosů amerických státních dluhopisů ve světle toho, jak dnes zveřejněné ceny amerických průmyslových výrobců za prosinec trh nepřekvapily nějakým větším vzestupem. Stejně jako včera u spotřebitelských cen byl výsledek v blízkosti tržního očekávání.

Zdroj informací

Jan Vejmělek, Hlavní ekonom, Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka

Datum

13. ledna 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2326 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál