Martin Gürtler: ČNB hodnotí rizika listopadové prognózy jako výrazně proinflační

Martin Gürtler: ČNB hodnotí rizika listopadové prognózy jako výrazně proinflační

Česká národní banka dnes zveřejnila zápis z posledního loňského zasedání bankovní rady, které se uskutečnilo 23. prosince. Centrální bankéři na něm rozhodli o zvýšení základní úrokové sazby o jeden celý procentní bod, což opět překonalo očekávání analytiků. Ze zveřejněného záznamu vyplývá, že ČNB hodnotí rizika listopadové prognózy jako výrazně proinflační. To je i důvod, proč bankovní rada rozhodla o výraznějším utažení měnové politiky, než jaké by implikovala právě listopadová prognóza. Ta pro prosinec předpokládala zvýšení sazeb o půl procentního bodu.

Inflace je oproti listopadové prognóze ČNB výrazně vyšší. Poslední dostupný údaj za listopad hovoří o meziročním růstu spotřebitelských cen o 6 %, zatímco centrální banka očekávala 4,9 %. Pro prosinec ČNB predikovala inflaci ve výši 5,6 %, naše prognóza však očekává hodnotu o procentní bod vyšší. Je tak pravděpodobné, že únorová prognóza centrální banky přinese v tomto ohledu výraznou vzestupnou revizi. Na tu ukazuje i prosincová aktualizace vnějších předpokladů prognózy ČNB. V té totiž centrální banka zvýšila výhled meziročního růstu výrobních cen v eurozóně pro letošní rok z 6,0 % na 8,4 %, a to je ještě při vyšší statistické základně roku 2021. Po loňský rok totiž revidovala odhad růstu těchto cen z 9,0 % na 10,5 %.

Centrální bankéři se shodují, že cenový vývoj v průmyslovém sektoru je významným proinflačním rizikem, a to především s ohledem na jeho možný perzistentní charakter. K perzistenci nákladové inflace může přispět i aktuálně rychle se šířící varianta omikron, která by mohla ještě více narušit dodavatelské řetězce. Většina bankovní rady hlasující pro rychlý růst sazeb se však obává i domácích cenových tlaků plynoucích z napjatého tuzemského trhu práce. O těch svědčí i výrazná jádrová inflace a rychle rostoucí ceny služeb, které se v obou případech pohybují poblíž 8 %. Podle zápisu guvernér Rusnok uvedl, že centrální banka si nemůže dovolit nereagovat ani na cenové tlaky pocházející z vnějšího prostředí, protože i ty mají potenciál se rychle přelít do domácí inflace. Zvláště nebezpečný je nárůst inflačních očekávání, kterého jsme byli v poslední době u tuzemských firem svědky. Podle zářijového průzkumu ČNB, očekávají podnikatelé v horizontu tří let inflaci nad třemi procenty, tedy dokonce nad horní hranou tolerančního pásma centrální banky.

Guvernér Rusnok na poslední tiskové konferenci uvedl, že ČNB bude muset se zvyšováním úrokových sazeb pokračovat i v tomto roce. Podle něj by se základní repo sazba mohla dostat výrazně nad 4 %. V tomto ohledu však dnes zveřejněný zápis žádné další informace nepřinesl. My očekáváme, že se úrokové sazby v letošním roce dostanou na 5 %, kterých by měly dosáhnout v květnu. V roce 2023, kdy již počítáme s odezněním aktuálně silných inflačních tlaků, by se však měly vracet zpět k politicky neutrálním třem procentům.

Zdroj informací

Martin Gürtler, Economist, Investment Banking, Komerční banka, a.s.

Datum

7. ledna 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.3048 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál