Údaje o výrobě aut a předstihové indikátory ukazují šanci na výrazný růst průmyslové produkce za listopad. Maloobchodním tržbám mohly pomoci větší prodeje automobilů a stále solidní trh práce. Zhoršená důvěra spotřebitelů a zrychlená míra inflace naopak navyšování reálných tržeb v maloobchodě brzdí. Meziroční míra inflace koncem roku pravděpodobně opět vzrostla směrem k 7 %, nicméně překročení této hladiny čekáme až v lednu.
Průmyslová výroba: Údaje o vývoji průmyslové výroby za listopad by měly odrazit částečné zlepšení v subdodávkách výrobních komponent. Ačkoliv zde situace zůstává stále velmi napjatá, pozorujeme jak zlepšení předstihových indikátorů, tak údajů o produkci automobilového sektoru. Dle statistiky AutoSAP meziměsíční nárůst výroby aut o silných 65 % (SWDA) indikuje šanci na zvýšení celkové průmyslové výroby. Současně je třeba připomenout, že objem produkce aut po srpnovém propadu o více než 50 % (SA) byl až doposud extrémně nízký a má tedy co dohánět.
V listopadu se v meziročním srovnání výroba aut vrátila do meziročního růstu o necelých 6 % po říjnovém záporu 47 %, nicméně tomuto významně napomáhá i fakt srovnání s loňským listopadem. Tehdy produkce během covidové vlny klesla meziměsíčně o 16 % (SA). V souhrnu tak pro celkovou průmyslovou výrobu odhadujeme za listopad meziměsíční růst o silných 4,7 %. To by znamenalo zmírnění meziročního poklesu na -0,6 % (očištěno o rozdílný počet pracovních dnů) po předchozích -4,9 %. Bez očištění o kalendářní efekty by to znamenalo růst o 2,0 % y/y po předchozím propadu o 7,4 % y/y. Zvyšování důvěry v průmyslu a potažmo růst indexu nákupních manažerů dohromady s anekdotickými zprávami o zmírňování potíží v dodavatelských řetězcích ukazují šanci na další zlepšení výkonu průmyslu v nejbližších měsících. Stále výraznou nejistotou je další vlna Covid varianty Omicron.
Spotřebitelské ceny: Inflace v prosinci pravděpodobně ukáže další vysoké číslo, i když je zde několik faktorů, které budou meziměsíční tempo zdražování brzdit. Týdenní šetření ukazují zlevnění u čerpacích stanic a mírný pokles cen potravin. Stále významná nejistota panuje v případě energií, kde docházelo k silným přechodům mezi dodavateli, což v prosinci mohlo působit desinflačně. Úroveň inflace byla od listopadu dočasně snížena odpuštěním DPH za platby energií. Nicméně zdražování ohlásila řada firem v oblasti výroby i služeb, což pravděpodobně uvidíme ve stále rychlé jádrové inflaci. Ta v meziočním srovnání podle našeho odhadu vystoupala ke konci roku na 8,5 %. Od celkového indexu spotřebitelských cen čekáme za prosinec meziměsíční růst o 0,4 % a zrychlení meziroční míry inflace na 6,6 % z předchozího tempa 6,0 %.
Na počátku letošního roku se vrátí plné platby DPH za energie. Obchodníci v řadě oblastí promítnou rostoucí náklady do cen pro spotřebitele. Odhad rozsahu těchto změn na počátku roku je značně nejistý. Nicméně meziroční míra inflace na začátku letošního roku s vysokou mírou pravděpodobnosti přesáhne 7 % a v prvním čtvrtletí se může nacházet blízko 8 %. S výraznějším odezníváním inflačních tlaků počítáme ve druhé polovině roku. Inflace se už od listopadu nachází zhruba procentní bod nad prognózou ČNB a při naplnění našeho odhadu to bude podobné i za prosinec. Údaje o inflaci by tak měly utvrdit finanční trh v očekávání dalšího navyšování úrokových sazeb ČNB. Od té čekáme v únoru zvýšení hlavní reposazby o dalších 75 bp na 4,50 %.
Maloobchodní tržby: V listopadu očekáváme mírně slabší data o reálných tržbách maloobchodníků. Důvodem je klesající spotřebitelská důvěra, za kterou lze vidět na jedné straně rychle rostoucí spotřebitelské ceny, především energií a rovněž také opětovné zvýšení obav z dopadu další vlny Covid-19. Ve směru zvyšování maloobchodních tržeb v období před Vánocemi působil příznivý vývoj na trhu práce, který jde ruku v ruce s růstem průměrné mzdy. Rovněž údaje z karetních transakcí ukazují za listopad další mírný nárůst. V souhrnu tak v případě reálných maloobchodních tržeb očekáváme meziměsíční snížení o 0,8 %, což by vlivem nízké srovnávací základny z loňského listopadu znamenalo zrychlení meziročního růstu na 13,8 % a po očištění o kalendářní vlivy 12,6 %.
S ohledem na nárůst registrací aut tentokrát vidíme šanci na i výraznější růst jejich prodejů. Počítáme s jejich meziměsíčním zvýšením o 3 % a snížením meziročního propadu na 0,2 % po říjnovém poklesu o 11,8 %. Celkové maloobchodní tržby by v tom případě měly zvýšit svůj meziroční růst na 9,3 % a po očištění o kalendářní vlivy 7,2 %. V nejbližších měsících se na maloobchodních tržbách pravděpodobně negativně projeví další pokles spotřebitelské důvěry a obavy z rostoucích cen zejména na straně energií. Podporou naopak bude stále příznivý vývoj na trhu práce.
Michal Brožka, Senior Economist, Investment Banking, Komerční banka
6. ledna 2022