Jan Vejmělek: Rok 2022 na tuzemských trzích: o něco silnější koruna a vyšší sazby

Jan Vejmělek: Rok 2022 na tuzemských trzích: o něco silnější koruna a vyšší sazby

I do roku 2022 vstupujeme v situaci dramatického zhoršování globální pandemické situace. Je pouze otázkou krátkého času, kdy se další covidová vlna objeví v tuzemsku. Do toho nadále čelíme potížím v subdodavatelském řetězci a rychlému růstu cen vstupů i koncových cen pro spotřebitele. Opomenout nemůžeme ani geopolitická rizika (Rusko vs Ukrajina, Německo po Merkelové, letošní francouzské prezidentské volby atd.). Ve světle výše uvedených nejistot bude růst globální ekonomiky letos slabší (4,1 % po loňských 5,5 %), mírné zpomalení v průměru zaznamená globální inflace (na 3,4 % z loňských 3,7 %). Růst české ekonomiky vloni zaostával, letos by měl být vyšší (3,5 % versus loňských odhadovaných 1,9 %), výrazně vyšší ale bude letošní inflace (v průměru 4,8 % po loňských cca 3,6 %). Centrální banky budou zpřísňovat své měnové politiky. ČNB ukončí cyklus zvyšování sazeb během H1 22, naopak Fed s ním začne v polovině roku. Dolar by tak měl mít podporu. Koruna má též prostor pro posílení, ale limitovaný.

Stabilizace inflace v eurozóně, silný americký trh práce

První týden nového roku přinese celou řadu ekonomických indikátorů z obou stran Atlantického oceánu. Sledovány budou vpředhledící indikátory důvěry (evropské PMI, americký ISM), které zřejmě doplatí na další pandemickou vlnu. Mutace omikron se šíří závratnou rychlostí, když v mnoha evropských zemích je počet infikovaných nejvyšší za celou dobu pandemie. Státy reagují restriktivními opatřeními a zaváděním lockdownů různých intenzit. Inflace v Německu se ke konci minulého roku stabilizovala, obdobný závěr by pak měl platit i o eurozóně jako celku. Povzbudivá data čekáme v závěru týdne ze Spojených států, konkrétně z tamního trhu práce. Solidní tvorba pracovních míst (podle nás 400 tisíc) by měla znamenat další snížení míry nezaměstnanosti a celkem razantní vzestup výdělků. Ekonomický kalendář tak opět vyznívá ve prospěch dolarového úrokového diferenciálu a zelených bankovek. A podle nás by to měl být příběh převážné většiny letošního roku. Ještě v letošní první půli Fed poprvé zvýší úrokové sazby. Kurz eura k dolaru by pak dle našich projekcí měl jít pod 1,10 USD/EUR.

Středoevropský ekonomický kalendář zahájí nový rok publikací PMI sentiment indikátorů z průmyslu. Tržní konsensus se pohybuje prakticky ve všech třech středoevropských zemích na úrovni předchozího měsíce. My pro český PMI předpokládáme mírné zlepšení situace, když vnímáme poměrně vysokou poptávku a opatrně se snižující problémy s globálními výrobními řetězci. Samozřejmě, že producenty budou nadále trápit vysoké ceny vstupů. Ve středu bychom se měli dočkat výsledku hospodaření tuzemského státního rozpočtu. Vyhlídky na letošní rok jsou v tomto ohledu nejasné s tím, jak chce nová vláda návrh rozpočtu pro letošní rok revidovat. Do letošního roku jsme tak vstoupili s rozpočtovým provizoriem. Makroekonomicky to ale nepovažujeme za zásadnější problém. Závěr týdne pak přinese jednak finální čísla českých národních účtů za Q3 21 včetně sektorových účtů, a také listopadová data z reálné ekonomiky (průmysl, zahraniční obchod, stavebnictví). Naše odhady vám přineseme v následujících dnech.

ČNB letos naváže na svou politiku z konce loňského roku. Ve světle aktuální i pro nejbližší měsíce předpokládané inflace (ta může překročit i osm procent) očekáváme, že klíčová dvoutýdenní repo sazba půjde dále nahoru. Předvánoční zasedání, které jsme podrobněji diskutovali zde https://bit.ly/3H3BDKB, nás přinutilo změnit náš výhled (komplet novou makroekonomickou prognózu včetně sazeb a kurzu budeme připravovat během ledna, tabulky na konci tohoto reportu tak změnu ve výhledu reposazby nereflektují). Aktuálně tedy předpokládáme, že na konci Q1 22 bude repo sazba ČNB dosahovat 4,50 %, během Q2 22 pak bude zvýšena na 5 %, kde se ve zbytku roku udrží. Směrem k neutrálním třem procentům by pak měla postupně klesat v průběhu roku 2023. ČNB se tak dostává celkem výrazně nad neutrální úroveň.

Vzhledem k inflaci je nepochybné, že politiky by měly působit restriktivně. Úspěšnost nové vlády ve fiskální oblasti rozhodne o tom, jak dlouho budou úrokové sazby vysoko. Úrokový diferenciál bude hrát ve prospěch koruny. Ta si tak podle nás polepší směrem k 24,80 CZK/EUR. Proti její síle totiž bude podle nás stát americký dolar (ten bude v podstatě srážet hodnoty většiny měn rozvíjejících se trhů).

ČNB nakonec korunu pod 25 CZK/EUR dostala

Vánoce již nic nezměnily na letošním výsledku eura vůči dolaru. V posledním prosincovém týdnu se kurz víceméně bez většího pohybu držel stabilní těsně nad hladinou 1,13 USD/EUR. Euro se tak za loňský rok zařadilo mezi poražené na devizovém trhu, když vůči dolaru ztratilo téměř sedm procent. Hlavním důvodem byl loňský rychlejší hospodářský růst v USA, vyšší inflace a atraktivnější úrokový diferenciál při pohledu na tržní úrokové sazby.

Úrokový diferenciál hrál vloni prim i na trhu s českou korunou. ČNB se jako jedna z prvních počátkem léta vydala směrem k opouštění extrémně uvolněné měnové politiky. V závěru letošního roku, těsně před Vánoci, se klíčová sazba ČNB přehoupla přes neutrální úroveň do pásma restriktivní měnové politiky. Na zasedání 22. prosince centrální bankéři trh opět překvapili razantním zvýšením úrokových sazeb. Repo sazba byla zvýšena o 100 bb na 3,75 %. Tento krok jsme podrobně diskutovali v již výše zmíněném reportu. Před Vánoci se tak kurz koruny dostal pod 25,20 CZK/EUR, aby před Silvestrem otestoval 24,90 CZK/EUR a nakonec rok 2021 koruna zakončila těsně pod zmiňovanými 24,90 CZK/EUR.

Rok 2021 tak byl pro českou měnu velmi úspěšným. Za celý rok si vůči euru připsala výrazných více než pět procent. A co více, byla jedinou měnou regionu, která posílila. Polský zlotý i maďarský forint oslabily – PLN vloni proti euru odepsal 0,4 %, HUF dokonce 1,7 %.

Zdroj informací

Jan Vejmělek, Hlavní ekonom, Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka

Datum

3. ledna 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2367 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál