Situace v sektoru vepřového masa je i nadále kritická a hrozí uzavírání některých podniků a nedostatek českého vepřového masa ke koupi. Ministerstvo zemědělství (MZe) hledá způsoby, jak chovatelům co nejvíce pomoci. Opakovaně na Radách pro zemědělství v Bruselu požaduje po Evropské komisi zavedení mimořádných podpor pro tento sektor. MZe proplatí chovatelům v národních dotacích přes miliardu korun, i sami chovatelé se snaží situaci řešit například prodejem masa ze dvora.
„Chovatelé nyní produkují hluboce pod výrobními náklady a to je dlouhodobě neudržitelné. Opakovaně žádáme pomoc z Evropské unie, vyplatíme také národní dotace v sektoru vepřového v plné výši. Čeští zemědělci také spustili portál, na kterém mohou lidé nakoupit maso přímo od zemědělce ve svém okolí. Tento projekt má naši plnou podporu,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.
S ohledem na tíživou situaci Ministerstvo rozhodlo, že za dotační období 2020/2021 vyplatí chovatelům prasat finanční prostředky na národní dotační programy pro chovy prasat v plné výši. Do tohoto sektoru v rámci vybraných dotačních programů určených na ozdravování chovů prasat a zlepšení jejich životních podmínek bude vyplaceno celkem 1,174 mld. Kč.
Česká strana opakovaně upozorňuje na problém v sektoru vepřového masa na jednáních v Bruselu a požaduje zavedení mimořádných podpor pro chovatele. Na poslední prosincové Radě se k Česku přidalo mnoho dalších států včetně Rakouska, Belgie, Slovenska nebo Francie, je tedy patrné, že sektor má problémy napříč Evropou. Ceny zemědělských výrobců v ČR klesly v průběhu dvou let o 30 %, rostou ceny energií i krmiv. Chovatelé podle Agrární komory prodělávají 800 až 1000 Kč na každém praseti.
Českým zemědělcům pomůže, pokud spotřebitelé budou nakupovat české maso. Na portálu Nasizemedelci.cz je možné vyhledat nejbližšího zemědělce, od kterého si lidé mohou nakoupit maso přímo ze dvora. Webová stránka zaručuje český původ masa, jeho kvalitu i bezpečnost. Jde také o výhodné ceny bez marže obchodníků.
Ministerstvo zemědělství ČR
17. prosince 2021