Jaromír Gec: ECB nezvýší sazby ani příští rok

Jaromír Gec: ECB nezvýší sazby ani příští rok

Globálních devizové trhy dnes vstřebávaly včerejší zasedání Fedu a dnešní rozhodnutí ECB. Přestože zasedání Fedu mělo více jestřábí vyznění, než trhy očekávaly, dolar k euru bezprostředně po zveřejnění rozhodnutí ECB mírně ztrácel. Tuto ztrátu však nakonec z velké většiny umazal a vrátil se do blízkosti 1,13 dolaru za euro. Dolar ve střednědobém horizontu favorizuje i včerejší jasný signál Fedu, že je ochoten proti zvýšené inflaci bojovat zvyšováním úrokových sazeb.

ECB dnes dle očekávání rozhodla o ukončení programu PEPP v březnu 2022, zvýšení sazeb v příštím roce Lagardová označila za velmi nepravděpodobné. V rámci aktualizované prognózy ECB revidovala výrazně směrem nahoru inflaci, která by měla v příštím roce dosáhnout 3,2 % (oproti 1,7 % v minulé prognóze). ECB navíc identifikuje riziko ještě vyšší inflace. Stejně jako v případě Fedu bylo i z prohlášení ECB v souvislosti s inflací odstraněno slovo „dočasná“. Co se týče samotného nákupu aktiv, k ukončení programu PEPP dojde v březnu příštího roku. Dopad jeho ukončení se ale bude ECB snažit vyhladit dočasným zvýšením objemu nákupů v rámci APP, a to zhruba v rozsahu očekávaném našimi kolegy z SG (40 mld. € ve druhém čtvrtletí, 30 mld. € ve třetím a 20 mld. € od čtvrtého čtvrtletí 2022).

Ve směru podpory dolaru vyzněla i dnešní data. Předběžné kompozitní PMI z eurozóny za prosinec indikují, že ekonomická aktivita v měnové oblasti v závěru roku znatelně zpomalila svůj růst, což jde zejména na vrub vývoji ve službách. Ty významně postihuje probíhající pandemická vlna. Také průmyslový PMI se mírně snížil, což bylo výsledkem slabších nových zakázek. Na druhou stranu dílčím pozitivním signálem je dle stejného šetření nejvyšší růst průmyslové produkce od letošního září, za čímž stálo určité zmírnění problémů v dodavatelských řetězcích. Nadále výrazně rostou i náklady a prodejní ceny, nicméně oproti listopadovému rekordu došlo i zde k mírnému ochlazení jejich dynamiky. Solidní růstový trend v USA dnes naopak potvrdila data z průmyslové výroby za listopad, která naplnila očekávání a navázala tak na velmi silné říjnové statistiky. Jedná se tak o další ze signálů, že se úzká hrdla ve výrobním řetězci začínají velmi pomalu uvolňovat.

Z domácích statistik byl dnes zveřejněn růst ve výrobním sektoru za listopad. Ceny průmyslových výrobců mírně překonaly očekávání trhů, když jejichž meziměsíční dynamika dosáhla výrazných 1,2 % (oček. 0,9 %). Jejich meziroční růst tak v listopadu zrychlil na závratných 13,5 %. Zdražování zrychlilo i v dalších primárních okruzích. Ceny zemědělských výrobců vzrostly meziročně 14,6 %, ceny stavebních prací o 7,9 % a ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví dokonce o 17,1 %. Celkově je tak z dnešních statistik patrné, že cenové tlaky v domácí ekonomice zatím zůstávají silné. Pro centrální banku to bude argument, aby v utahování měnové politiky dále pokračovala. Na prosincovém zasedání tak předpokládáme, že sáhne k 75bodovému zvýšení klíčové úrokové sazby. Ani to ale nebude ještě poslední. Příští rok se zřejmě podíváme na 4 %.

Koruna dnes mírně koriguje zisky z první poloviny týdne. Po většinu dne se sice pohybovala pod hranicí 25,30, k čemuž ji pomohly předchozí jestřábí výroky představitelů ČNB ohledně plánovaného zvýšení úrokových sazeb na nadcházejícím měnověpolitickém zasedáním v příštím týdnu, po zveřejnění rozhodnutí ECB se nicméně vrátila nad tuto hodnotu. Rovněž polský zlotý dnes lehce ztratil, a to zhruba ve stejném rozsahu jako koruna. Mírný zisk si tak z měn středoevropského regionu dnes připsal jen maďárský forint.

Zdroj informací

Jaromír Gec, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

16. prosince 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.3213 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál