Martin Gürtler: Svižný růst sazeb ČNB bude podle Mory v prosinci pokračovat

Martin Gürtler: Svižný růst sazeb ČNB bude podle Mory v prosinci pokračovat

Viceguvernér ČNB Marek Mora v rozhovoru pro Reuters uvedl, že by centrální banka měla i na svém prosincovém zasedání výrazněji zvýšit úrokové sazby, neboť se stále potýká s vysokou inflací. Sám se bude rozhodovat mezi zvýšením o 50 a 75 bazických bodů. Tak či onak by se tedy podle něho měla dvoutýdenní repo sazba v prosinci dostat nad 3 %. Podobně se v pořadu Otázky Václava Moravce vyjádřil také další člen bankovní rady Tomáš Holub, který však podle jeho výroků preferuje spíše 75 bb. Důvodem je skutečnost, že cenový a ekonomický vývoj se v posledních měsících nacházel nad prognózou ČNB, která pro prosinec počítá se zvýšením úrokových sazeb o půl procentního bodu. Česká koruna je navíc výrazně slabší, než jakou ji ČNB předpovídala.

Utažení měnové politiky by tak mělo být větší, než její prognóza očekává. Inflační vývoj je podle Mory důvodem toho, že ČNB nemůže příliš dlouho čekat a bude muset něco udělat už teď v prosinci. Samotné předsunutí zpřísňování měnové politiky by však podle viceguvernéra ČNB mohlo znamenat, že zvyšování úrokových sazeb skončí v únoru. Vzhledem k výše uvedenému se i my stále více kloníme k tomu, že bankovní rada zvýší v prosinci úrokové sazby o 75 bb.

Makroekonomický kalendář, jak regionální, tak ten globální, zel dnes prázdnotou. Americký dolar i přesto posílil vůči euru o 0,5 %, což mohlo být ještě v důsledku dozvuků pátečního zveřejnění americké inflace, která se v listopadu dostala na 6,8 %. Trhy však nyní především vyčkávají na středeční zasedání Fedu a čtvrteční jednání ECB. Oslabující euro převážilo výroky tuzemských centrálních bankéřů a koruna tak během dneška ztratila zhruba 0,3 %, když se obchodovala mírně pod 25,40 CZK/EUR.

Zdroj informací

Martin Gürtler, Economist, Investment Banking, Komerční banka, a.s.

Datum

13. prosince 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.1111 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál