Michal Brožka: Inflace pokořila 6 %, nebýt odpuštěné DPH, byla by 7 %

Michal Brožka: Inflace pokořila 6 %, nebýt odpuštěné DPH, byla by 7 %

Inflace v listopadu vzrostla v souladu s očekáváním trhu, ale výrazně nad prognózu České národní banky. Tahounem cen byly paliva a potraviny, zatímco náklady za bydlení klesaly kvůli odpuštění plateb DPH. Nebýt toho, byla by inflace u 7 % y/y. V prosinci čekáme zvýšení reposazby ČNB na 3,25 % a v únoru na 3,75 %.

Spotřebitelské ceny v ČR v listopadu oproti říjnu vzrostly o 0,2 %, a meziroční míra inflace zrychlila na 6,0 % z předchozích 5,8 %. To bylo plně v souladu s průměrným očekáváním analytiků a jen desetinku nad naším odhadem. Nejistota odhadů ale tentokrát byla vysoká, když se pohybovaly v širokém pásmu od 5,2 % y/y do 6,4 % y/y.

Na první pohled byly tentokrát hlavním tahounem zdražení ceny u čerpacích stanic s meziměsíčním růstem o 4,4 % a ceny potravin, které zdražily o více než jedno procento. Nicméně pěkné cenové veletoče se tentokrát odehrály v cenách energií. Zde sice došlo u mnohých zákazníků ke skokovému zdražení, ale proti tomu působilo odpuštění plateb DPH za energie pro všechny spotřebitele. V důsledku toho průměrná cena elektřiny v listopadu klesla meziměsíčně o 16,2 % a zemního plynu o 11,2 %. Nebýt odpuštění platby DPH, tak by už nyní nebyla meziroční míra inflace na 6 %, nýbrž na 7 %. Současně to znamená další výrazné zrychlení jádrové inflace. Ta se podle našeho předběžného odhadu zvýšila z 6,6 % y/y do blízkosti 10 % y/y.

V poslední době jsou hlavním tahounem inflace vyšší ceny související s bydlením. Jejich příspěvek k meziroční inflaci činil v říjnu 1,8 % procentního bodu. V listopadu se snížil na 1,1 p.b Nicméně od ledna budou pravděpodobně platby DPH obnoveny a s tím dojde k opětovnému nárůstu nákladů za bydlení.

Z hlediska struktury spotřebitelského koše došlo v listopadu k meziměsíčnímu poklesu cen zboží o 0,4 % a zdražení ve službách o 0,9 %. V meziročním srovnání rostou ceny zboží tempem 5,0 % a služeb 7,5 %.

Největší otazníky v každém případě směřují na leden, který obchodníci častěji využívají k úpravě ceníků. Počítáme s tím, že meziroční míra inflace na začátku příštího roku vystoupá k 7 %. Až pro druhou polovinu příštího roku čekáme její podstatné zpomalení, kterému pomůže očekávané zlepšení situace v dodávkách komponent a materiálů. V průměru by se tak inflace v příštím roce měla nacházet poblíž 5 %. Rizikem je, že problémy na nabídkové straně budou trvat déle a pak může inflace snadno vystoupat i vysoko nad 7 %.

Inflace se aktuálně nachází více než procentní bod nad prognózou centrální banky. Ve prospěch utažení měnové politiky působí i neochota koruny posílit, rychlejší růst spotřeby domácností i mezd a také rychlý růst zahraničních cen. V prosinci tak čekáme další zvýšení úrokových sazeb ČNB o 50 bp a v únoru o dalších 50 bp na úroveň 3,75 %. To je mírně nad současnou prognózou ČNB.

Zdroj informací

Michal Brožka, Senior Economist, Investment Banking, Komerční banka

Datum

10. prosince 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.3617 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál