Bohumil Trampota: ČEZ: Rekordní ceny elektřiny pozitivně ovlivní hospodaření

Bohumil Trampota: ČEZ: Rekordní ceny elektřiny pozitivně ovlivní hospodaření

Investiční doporučení: Pro akcie společnosti ČEZ vydáváme novou cílovou cenu 905 CZK a potvrzujeme doporučení Koupit, které zůstává tak beze změny. Předcházející cílová cena byla 621 CZK.

Vzhledem k velké inflaci cen energetických komodit došlo k významnému růstu ceny elektřiny. To by mělo pozitivně ovlivnit hospodaření ČEZu zejména od roku 2023. Nicméně vzhledem k prudkému nárůstu cen by měl být vliv patrný již i ve výsledcích příštího roku. Pozitivní pro cenu elektřiny je také plánované uzavírání klasických emisních elektráren v Evropě. Velkou výhodou ČEZu je, že produkuje více než polovinu elektřiny z bezemisních jaderných elektráren. To v kombinaci s ekologizací svých pánevních elektráren znamená docela nízkou emisní intenzitu ČEZu a v období vysokého růstu ceny emisních povolenek nespornou konkurenční výhodu. Předpokládáme využití jaderných elektráren v maximální možné míře s minimem odstávek pouze na doplňování paliva a standardní údržbu. Investice by měly směřovat především do obnovitelných zdrojů, transformace emisní výroby na nízkoemisní, distribuce a rozvoje ESCO služeb.

ČEZ má velmi atraktivní dividendovou politiku. Mezi své akcionáře distribuuje až 100 % upraveného čistého zisku. Navíc, stejně jako letos, bude i výplata v příštím roce vyvýšena o prostředky z prodeje, tentokráte bulharských aktiv.

Ocenění akcií jsme provedli na základě modelu diskontovaného volného cash flow. Fair value jsme odhadli na úrovni 854 CZK, cílová cena je pak stanovena o 6 % výše na 905 CZK kvůli sektorovému doporučení Nadvážit a atraktivitě společnosti. Akcie je obchodována na násobcích 2022 P/E 17,3x vs. západoevropské utility 13,6x (celá Evropa 12,6x), 2022 EV/EBITDA 8,5x vs. 8,5x (7,9x) s dividendovým výnosem 5,5 % vs. 4,6 % (4,2 %).

Hlavní rizika: Mezi hlavní rizika jasně patří disponibilita výrobních zdrojů, zejména jaderných elektráren, kde jsou nejvyšší marže. Dále to pak je riziko poklesu ceny elektřiny. Vzhledem k předprodejům na příští roky by se na hospodaření neprojevilo okamžitě, ale se zpožděním. Nicméně my v námi sledovaném horizontu pokles cen elektřiny neočekáváme. Naopak, měla by se držet na vysokých úrovních. Ve srovnání s cenami posledních let by se mělo jednat o rekordní ceny.

Zdroj informací

Bohumil Trampota, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

10. prosince 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2323 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál