Martin Gürtler: Pozitivní signály o účinnosti třetí dávky vakcíny

Martin Gürtler: Pozitivní signály o účinnosti třetí dávky vakcíny

Nezaměstnanost v ČR nadále klesá. Listopadový podíl nezaměstnaných osob klesl o další desetinu na 3,3 % a meziročně byl nižší o půl procentního bodu. V předkrizovém listopadu 2019 pak činil 2,6 %. Podle metodiky Eurostatu, kde jsou zatím k dispozici pouze údaje za říjen, byla tuzemská míra nezaměstnanosti nejnižší z celé EU. Dnes zveřejněná data MPSV indikují, že si tuto pozici ČR udržela také v listopadu. K dalšímu poklesu nezaměstnanosti došlo v listopadu i přes nepříznivý sezónní efekt, kdy s příchodem chladného počasí ubývá sezónních prací, což běžně vede k vyššímu počtu uchazečů o zaměstnání hlášených na úřadech práce.

Poblíž rekordně vysokých úrovní se i nadále pohyboval počet volných pracovních míst nabízených prostřednictvím úřadů práce, který v listopadu dosáhl zhruba 345 tisíc. Na jedno volné pracovní místo tak připadalo 0,7 uchazeče o zaměstnání. Dnešní statistiky tak jen potvrzují přetrvávající napětí na tuzemském trhu práce.

Maďarská inflace se v listopadu vyvíjela v souladu s očekáváními a dále vzrostla. V meziročním vyjádření se tamní růst spotřebitelských cen zvýšil z 6,5 % na 7,4 %, když finanční trh očekával 7,3 %.

Polská centrální banka dále zpřísnila svou měnovou politiku. Základní úrokovou sazbu zvýšila o dalších 50 bb na 1,75 %, což bylo v souladu s tím, co trh očekával.

Společnosti Pfizer a BioNTech dnes vydaly prohlášení, že třetí dávka jejich vakcíny výrazně zvyšuje ochranu proti nové mutaci koronaviru omikron. Podle jejich studie by úroveň ochrany proti nové mutaci měla být srovnatelná s tou, které bylo v případě předchozích mutací dosaženo po podání dvou dávek. Podle obou společností by pak vakcína, která bude přizpůsobena specificky mutaci omikron, měla být k dispozici do března 2022.

Nejistota ohledně účinnosti současných vakcín vůči nové mutaci byla v poslední době jedním z hlavních důvodů vyšší míry volatility na finančních trzích. Dnešní prohlášení společností Pfizer a BioNTech tak finanční trhy vzaly jako pozitivní signál. V průběhu evropského obchodování sice akciové trhy ještě klesaly, po otevření v USA se však již pohybovaly v zelených číslech. Euro vůči dolaru dnes posílilo o 0,5 %, středoevropskému regionu to však nepomohlo a ten tak po většinu dne ztrácel. Česká koruna oslabila o zhruba 0,1 % a obchodovala se poblíž 25,46 CZK/EUR. Nejhůře dopadl polský zlotý, který i přes zvýšení sazeb tamní centrální banky na konci obchodního dne ztrácel 0,5 %.

Zdroj informací

Martin Gürtler, Economist, Investment Banking, Komerční banka, a.s.

Datum

8. prosince 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.229 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál