Průmyslová produkce v ČR v říjnu po očištění o sezónní vlivy oproti září vzrostla o 0,9 %. S ohledem na kontext omezení výroby v některých automobilkách to není špatná zpráva. My jsme počítali s nepatrným poklesem. V meziročním srovnání to znamená pokles 7,4 %, zatímco my jsme čekali snížení o 8,5 %. Tržní očekávání bylo optimističtější s průměrným odhadem -6,5 %. Po očištění o rozdílný počet pracovních dnů činil meziroční pokles průmyslové výroby 4,9 %.
Největší brzdou průmyslu jsou stále automobilky, kterým chybí důležité komponenty a v říjnu tak omezily provoz. Meziroční propad produkce motorových vozidel činil v říjnu 33 %. Pokud bychom odečetli produkci motorových vozidel, průmyslová výroba by v říjnu meziročně neklesala o 4,9 %, ale naopak rostla o 1,9 %. Meziročně je výroba v záporu také v případě plastových a pryžových výrobků a ve zpracování dřeva. K růstu naopak dochází u výroby a rozvodu energií, výrobě strojů a ostatních dopravních prostředků.
Tržby z průmyslové činnosti meziročně klesly o 3,8 %. Zaměstnanost v průmyslu se v říjnu meziročně nezměnila a průměrná mzda zde meziročně vzrostla o slabších 2,8 %.
Firmy se stále potýkají s nedostatkem materiálů a komponent. Pro nejbližší měsíce ovšem, zdá se dochází v tomto ohledu k mírnému zlepšení. Dokladem toho může být i říjnový silný nárůst průmyslové produkce v sousedním Německu. Za listopad lze proto čekat významnější růst průmyslové produkce i v České republice.
Náš celoroční odhad průmyslové výroby činí i nadále 8,5 %. Vysoké číslo je důsledkem nízké srovnávací základny minulého roku, kdy se aktivita části průmyslu na určitou dobu zastavila.
Česká koruna dnes posilovala po zveřejnění výsledků německého průmyslu a později své zisky zkorigovala.
Michal Brožka, Senior Economist, Investment Banking, Komerční banka
7. prosince 2021