Petr Hlubuček: Kvůli změně legislativy musíme upravit výpočet poplatků za svoz odpadu

Petr Hlubuček: Kvůli změně legislativy musíme upravit výpočet poplatků za svoz odpadu

Rada hl. m. projedná návrh vyhlášky upravující výši poplatku za svoz komunálního odpadu. Nová vyhláška vychází ze změněné národní legislativy, která nadále už neumožňuje zachovat dosavadní metodiku výpočtu platby za odpad v hlavním městě. Zatímco letos dalo město na svoz odpadu z rozpočtu 600 milionů korun, příští rok by to mělo být nejméně 200 milionů. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Podle náměstka město postupuje s rozpočtovou zodpovědností. Zvýšení cen kritizují opoziční ODS a ANO.

Pražané nyní platí za svoz odpadu podle velikosti nádoby a četnosti svozu. Tento systém již není v důsledku novely odpadového zákona možný a město musí do konce roku schválit nový. Radní budou o návrhu jednat příští pondělí a zastupitelé v případě schválení radou 16. prosince. Zákon dal obcím možnost cenu za odpad stanovit až na korunu za litr obsahu nádoby a měsíc, nová městská vyhláška navrhuje polovinu této částky. Nyní se cena pohybuje mezi 25 a 74 halíři za litr podle velikosti a četnosti svozu.

„Nová vyhláška je svázaná mantinely, které určila nová legislativa, kterou prosadily v poslanecké sněmovně strany magistrátní opozice – ANO a pro zákon hlasovali i poslanci ODS,“ říká Petr Hlubuček, náměstek primátora pro oblast životního prostředí a infrastruktury. „Opakovaně jsme jednali s ministerstvem vnitra, životního prostředí i financí, nicméně výklad zákona je takový, že není možné, aby lidé využívající největší nádoby na sídlištích platili za odpad v přepočtu za litr méně než ti, kteří mají vlastní malé nádoby,“ vysvětluje.

Návrh kritizovala opozice, podle ODS bude znamenat výrazně zvýšení cen pro většinu Pražanů, zejména na sídlištích, a město ho navíc schvaluje pozdě. Hlubuček dnes řekl, že s novelou zákona nesouhlasil a pokoušel se dojednat se státem, aby bylo možné stejně jako doposud v ceně zohledňovat i četnost svozu, a tedy reálné náklady města. Nový zákon podle něj nicméně pracuje s tezí, že člověk by měl platit pouze za odvoz tolika odpadků, kolik jich skutečně vyprodukuje, bez zahrnutí jiných faktorů.

Návrhem, který by měl v případě schválení zastupiteli vstoupit v platnost v lednu, se ve zkratce zvýší ceny u větších kontejnerů s častějším svozem, u těch nejmenších naopak lidé ušetří. Hlubuček dodal, že k sazbě 50 haléřů za litr město dospělo po dlouhých diskusích. "Pokud by byl poplatek navržen jinak, tak bych to vnímal jako nezodpovědné vůči rozpočtu," řekl.

Magistrát podle náměstka na systém svozu odpadu dlouhodobě doplácí stovky milionů korun ročně, pro příští rok by se nicméně i v důsledku změny cen měla částka snížit z letošních 600 na asi 200 milionů korun. Kromě 1,5 miliardy korun z poplatků získá město dalších 200 milionů od sdružení Eko-kom, zajišťující třídění odpadu. Město s ním chce jednat o zvýšení této částky.

„Při stanovení výše sazby musíme zvažovat i reálné rozpočtové možnosti Prahy. Výše ceny za 1 litr odpadu, který navrhuji Radě ve výši 50 haléřů, totiž ani nepokryje reálné náklady na svoz a likvidaci odpadu pražských domácností. Při této výši poplatku bychom v příštím roce vybrali necelé 1,5 miliardy korun, přičemž reálné náklady, které město hradí dosahují více než 1,9 miliardy korun,“ dodává náměstek Hlubuček.

Lidé podle něj dostanou možnost ušetřit, protože hnědě kontejnery určené na biologicky rozložitelný odpad bude možné nově objednat zdarma. S ohledem na to, že tento odpad tvoří 30 až 40 procent směsného odpadu, mohou lidé podle Hlubučka ušetřit, pokud jej budou separovat a vyhazovat zvlášť. Dodal, že z 90.000 fakturačních adres pro svoz má nyní hnědě popelnice 15.000 a město má kapacity na to umístit je všude.

Další otázkou jsou podle Hlubučka živnostníci, kteří nyní nespadají pod městský systém svozu a musí si likvidaci odpadu zajistit sami. Velká část jejich tříděného odpadu tak nakonec skončí u městských kontejnerů, uvedl. Starostové podle něj do zákona neúspěšně prosazovali, aby živnostníci spadali pod městský svoz, což by pro samosprávy znamenalo větší příjem.

„My je chceme rozhodně oslovit, aby dobrovolně do toho systému vstoupili. Fakticky tak 200 miliony korun přispějeme pražským domácnostem na jejich účet za odvoz a likvidaci nevytříděného odpadu. Pokud bychom sazbu stanovili ještě níže, bude nám chybět o další stovky milionů korun více na školství, zdravotnictví, nebo opravu komunikací,“ uzavřel.

Svoz odpadu v Praze zajišťují městem vlastněné Pražské služby a několik soukromých firem. Pražské služby, které obstarávají zhruba dvě třetiny metropole, loni svezly 257.754 tun směsného odpadu, což bylo o zhruba procento meziročně více. Množství směsného odpadu v Praze už několik let roste, proti roku 2017 vzrostlo loni o více než 7500 tun.

Zdroj informací

Náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN)

Datum

1. prosince 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.1078 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál