Martin Gürtler: Úrokové sazby ČNB podle Holuba vzrostou nad 3 %

Martin Gürtler: Úrokové sazby ČNB podle Holuba vzrostou nad 3 %

Polský průmysl v říjnu pozitivně překvapil. Jeho produkce se zvýšila meziměsíčně o 2,3 %, zatímco se čekal pokles o 0,5 % (sezonně neočištěno). V meziročním srovnání vzrostl tamní výrobní sektor o 7,8 %, když se čekalo 5,3 %. Ukazatel ekonomické aktivity od chicagského Fedu za říjen vykázal vyšší nárůst, než jaký trh očekával. Je tak dalším důkazem, že výkon americké ekonomiky byl v říjnu slušný. Naopak spotřebitelská důvěra v eurozóně podle předběžného odhadu Evropské komise za listopad překvapila výraznějším poklesem.

Člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub v rozhovoru pro Patria Finance uvedl, že měnově politické sazby podle něj vzrostou mírně nad svou rovnovážnou úroveň. Tu centrální banka odhaduje poblíž 3 %. Podle Holuba se ČNB velkými kroky z posledních měsíců podařilo dohnat inflační vývoj. Zároveň však přiznává, že inflace by i tak měla na začátku příštího roku atakovat 7 %. Očekávání trhu, že se úroková míra v příštích šesti měsících posune až k hranici 4 % je více, než implikuje prognóza ČNB, ale za přehnaná by je Tomáš Holub neoznačil. Rizikem by podle něj mohly být déle trvající poruchy v globálních výrobních řetězcích, podobným rizikem je také prozatím příliš neposilující kurz koruny. Centrální banka přitom na konci letošního roku očekává s ohledem na poslední vývoj poměrně silný kurz kolem 25 CZK/EUR. Novou covidovou vlnu nechce Holub podceňovat, dosavadní zkušenost ale podle něj naznačuje, že by případné lockdowny měly na ekonomiku spíše stagflační dopad, ne protiinflační.

Americký prezident Biden rozhodl, že pro další čtyři roky prodlouží mandát současnému šéfovi Fedu J. Powellovi. Změny bychom se však měli dočkat na pozici jeho zástupce, kterým by měla být Lael Brainardová. Ta by tak měla nahradit Richarda Claridu. Jména navržená americkým prezidentem ještě musí být schválena tamním Senátem.

Koruna se dnes pohybovala kolem 25,40 CZK/EUR, kam oslabila v průběhu pátečního obchodování. Na slabších úrovních ji drží především zhoršená pandemická situace, která působí proti výraznému úrokovému diferenciálu. Vyšší riziková averze vůči rozvíjejícím se trhům se podepisuje na celém středoevropském regionu. Americký dolar v průběhu dneška vůči euru posílil o přibližně 0,5 %. Na riziko plošného zavádění lockdownů reagují také ceny komodit. Cena ropy Brent se po výrazném pátečním poklesu obchodovala míně nad 78 USD/barel.

Zdroj informací

Martin Gürtler, Economist, Investment Banking, Komerční banka, a.s.

Datum

22. listopadu 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.1551 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál