Jana Kohoutová: Komentář k nově oznámeným vládním opatřením za gastronomii

Jana Kohoutová: Komentář k nově oznámeným vládním opatřením za gastronomii

S právě schváleným opatřením (vstup do restaurace možný pouze tehdy, pokud je člověk očkovaný nebo prodělal covid maximálně přes 180 dny, a neuznávání jakýchkoliv testů, pokud se nebavíme o případných výjimkách) nesouhlasíme, protože je diskriminující. To, že jsem očkovaný, nemá přece s bezinfekčností nic společného. Pokud budu nakažený, můžu bez okolků přenášet virus, všechno bude v pořádku a nikdo se nad tím podle současných pravidel nepozastaví. Zatímco pokud prokážu bezinfekčnost, tzn. byl jsem včera na PCR testu a jednoznačně jsem negativní, tak do restaurace nesmím? Postrádá to logiku.

Na chystané opatření doplatí opět nejvíce restaurace, jimž ještě více poklesne návštěvnost i tržby. Vláda jim nenabízí dostatečné kompenzace, které by ztráty pomohly alespoň částečně vykrýt tak, jak tomu je v zahraničí. Vyzýváme proto vládu, aby v připravovaných opatřeních myslela určitě i restaurace a také na ty, kteří se i přes velkou nejistotu do podnikání v gastronomii nově pustili a nemůžou tudíž srovnávat s rokem 2019. Podle zvažovaných a dnes oznámených opatření tito lidé nemají nárok na žádné kompenzace. A další část provozovatelů na ně ani nedosáhne.

Opět se ženeme do zavedení polovičatých opatření. Podniky čeká vrchol sezóny. Pokud restaurace přijdou o vánoční a silvestrovské večírky, protože lze očekávat, že firmy je budou rušit, může dojít k 40–50procentnímu propadu tržeb. Chápeme, že vláda namotivovala lidi k očkování právě tím, že se nebudou muset testovat, tento přístup je ale od základu špatně. To, že nebudeme testovat, neodvrátí sílící pandemii, jen nepodchytíme nakažené. Důležité je proto určitě zvýšit proočkovanost a urgentně zvážit i testování očkovaných.

 

Zdroj informací

Jana Kohoutová, Storyous

Datum

18. listopadu 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2801 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál