Michal Brožka: ČNB zvýší úrokové sazby a prognózu inflace

Michal Brožka: ČNB zvýší úrokové sazby a prognózu inflace

Poté, co finanční trh vstřebá včerejší zasedání americké centrální banky, bude především vyčkávat na zítřejší zveřejnění dat z trhu práce. V ČR dnes Česká národní banka opět přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb. Naše prognóza počítá se zvýšením o 50 bp, ale trh čeká výrazně víc.

 

ČNB zvýší sazby alespoň o 50 bp

Finanční trh dnes bude vstřebávat včerejší zasedání Fedu, které ovšem významnější překvapení nepřineslo. Z hlediska nových dat budou investoři především vyčkávat na zítřejší zveřejnění dat z trhu práce USA, o kterých dnes něco naznačí jen týdenní data o vývoji žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Dnes bude stát za pozornost zveřejnění továrních objednávek v Německu za září, které také napoví, jaký by mohl být výsledek průmyslové výroby ve stejné době. Vidíme šanci na meziměsíční zvýšení.

Na domácí půdě bude hlavní událostí zasedání České národní banky. Naše prognóza počítá se zvýšením hlavní repo sazby o 50 bp na 2,0 %. Těsná většina analytiků očekává zvýšení o 75 bp, peněžní trh spíše spekuluje na ještě rychlejší nárůst. Při současném vývoji by cokoliv méně, než 50bp bylo silným překvapením. I při naplnění našeho odhadu 2,0 % se obáváme možné negativní reakce tržních sazeb a kurzu koruny. Nicméně silnou roli může sehrát zveřejnění nové prognózy. Ta by mohla z hlediska implikované sazby ČNB mířit výrazně nad 3 % a uspokojit tak spekulace trhu. Z hlediska prognózy HDP lze oproti minulé verzi čekat posun směrem dolů, ale výraznější bude především zvýšení prognózy inflace. V naší prognóze počítáme na začátku roku s meziročním tempem spotřebitelských cen nad 6 %, nicméně my předpokládáme nižší DPH za energie. Tu pravděpodobně prognóza ČNB obsahovat nebude a její výhled inflace by se na začátku roku 2022 mohl vyšplhat k 7 %.

Fed oznámil snižování programu nákupu aktiv

Americká centrální banka včera v souladu s očekáváním oznámila, že od prosince sníží objem nakupovaných aktiv o 15 mld. USD. V dalších měsících očekává podobný postup. Pokud by tedy docházelo k takovému sestupu v nakupovaných objemech každý měsíc, skončil by tento program v červenci příštího roku. Současně Šéf Fedu jasně připomněl, že strategie se může změnit v závislosti na vývoji ekonomiky. A ten také rozhodně o tom, kdy začne Fed uvažovat o zvyšování úrokových sazeb. Důležité je, že podle Fedu je současná vlna inflace dočasné povahy. Ukončení potíží v subdodávkách by dle slov Powella vedlo akceleraci růstu ekonomiky a poklesu inflace. Na druhou stranu Powell vyzdvihl silné riziko, že by inflace mohla vykazovat větší persistenci, na což by měnová politika reagovala. Významnější překvapení trhu se nekonalo. Akcie po zasedání mírně povyrostly a dluhopisové výnosy setrvaly přibližně na stejných úrovních. Počítáme s tím, že Fed poté, co ukončí program nákupu aktiv přistoupí později ve druhé polovině roku 2022 ke zvyšování úrokových sazeb.

ISM index z oblasti služeb USA za říjen silně pozitivně překvapil, když nečekaně vzrostl na 66,7 bodu z předchozí úrovně 61,9 b, zatímco trh čekal jeho stagnaci.

Podle slov šéfky Evropské centrální banky Christiny Lagardeové je velmi nepravděpodobné, že ECB v příštím roce zvýší úrokové sazby. Navzdory současnému prudkému růstu inflace zůstává podle ní inflační výhled ve střednědobém horizontu utlumený. S tímto názorem souhlasíme.

Polská centrální banka na včerejším zasedání zvýšila klíčovou úrokovou sazbu na 1,25 % z předchozí úrovně 0,50 %. Medián odhadů analytiků přitom činil jen 0,75 %. My jsme se klonili ke zvýšení o 50 bp. Překvapivý výsledek pomohl polskému zlotému k posílení na 4,57 PLN/EUR, později se vrátil na 4,58 PLN/EUR.

Česká koruna včera proti euru opět posílila o 0,2 %, čemuž pomohlo i zasedání Fedu.

Zdroj informací

Michal Brožka, Senior Economist, Investment Banking, Komerční banka

Datum

4. listopadu 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.1353 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál