František Táborský: Meziměsíční prohloubení deficitu státního rozpočtu je nejnižší od začátku pandemie

František Táborský: Meziměsíční prohloubení deficitu státního rozpočtu je nejnižší od začátku pandemie

Stát hospodařil za prvních deset měsíců letošního roku s deficitem 335 mld. Kč. Celkové příjmy vzrostly meziročně o 2,1 % a výdaje o 5,9 %. Meziměsíční prohloubení schodku státních financí se tak stáhlo na 8,7 mld. Kč, což je nejnižší hodnota od vypuknutí pandemie. Oproti předchozímu měsíci stojí za výsledkem zejména pomalejší růst výdajů.

Na příjmové straně i nadále nejvíce pomáhají lepšímu hospodaření přímé daně. Ke konci října se k DPPO přidala i DPFO v naplnění celoročního rozpočtu. Všechny inkasované příjmy ve zbytku roku tak budou v obou případech nad rámec schváleného plánu. V případě DPH a pojistného je dosavadní výběr v souladu s očekáváními Ministerstva financí. DPH se povedlo podle našich očekávání dohnat dluh z první poloviny roku a lze očekávat, že letos skončí v mírném přebytku. Naopak i nadále zaostává inkaso spotřební daně, která však podle nás již své ztráty nedožene vzhledem k nerealistické prognóze ministerstva ohledně spotřeby zdaněných položek. Celkově je příjmová strana státního rozpočtu o 40 mld. Kč bohatší, než by odpovídalo proporcionální části schváleného plánu.

Na výdajové straně za prvních deset měsíců vzrostly běžné výdaje meziročně o 7,0 %, zatímco investice poklesly o 5,8 %. Běžné výdaje pokračují v trendu druhého pololetí zpomalujícího meziročního růstu. Drtivá většina plánovaných transferů podnikatelským a nepodnikatelským subjektům je již profinancována a ve zbytku roku tak je potřeba pouze doplatit zbývající mandatorní a quasi mandatorní výdaje. Naopak stále větším tématem jsou investice, které sklouzly k nejpomalejšímu tempu realizace za posledních pět let. Ke konci měsíce tak bylo investováno pouze 61,8 %. Vzhledem k velmi ambicióznímu plánu tak zde i nadále vidíme riziko, že plán rozpočtu nebude naplněn a výdaje v tomto případě budou nižší. Celkově tak výdajová strana proporcionálně ušetřila zhruba 40 mld. Kč.

Tempo prohlubování deficitu státního rozpočtu se v říjnu téměř zastavilo. V celoročním pohledu stojí za lepším výsledkem oproti plánu stejnou vahou vyšší příjmy i nižší výdaje ve srovnání se schváleným rozpočtem. Pro zbývající dva měsíce však podle nás bude klíčový vývoj investic, které pravděpodobně rozhodnou o finálním deficitu státního rozpočtu. I nadále počítáme s výsledným deficitem státního rozpočtu ve výši 400 mld. Kč. Výsledky za poslední měsíce však naznačují, že by výsledný deficit mohl být i mírně nižší.

Zdroj informací

František Táborský, Economist, Investment Banking, Komerční banka, a. s.

Datum

1. listopadu 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.3227 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál