Česká ekonomika podle předběžného odhadu ČSÚ ve třetím čtvrtletí vzrostla mezičtvrtletně o 1,4 %, po předchozím růstu o 1 %. To byl oproti naší prognóze mezičtvrtletního poklesu HDP o 0,1 % výrazně lepší výsledek. Finanční trh na druhou stranu očekával v průměru růst o 1,8 % a je tak dnešním výsledkem naopak mírně zklamán. Pásmo tržních odhadů bylo však tentokrát neobvykle široké, což jen odráží zvýšenou mírou nejistoty. Meziroční růst ekonomiky zpomalil z 8,1 % na 2,8 %. Ve srovnání s předkrizovým obdobím, konkrétně s třetím čtvrtletím roku 2019, byla úroveň ekonomické aktivity nižší o 2,9 %.
Na výkon českého hospodářství ve třetím čtvrtletí působily problémy v automobilovém průmyslu. Ty jsou spojeny s celosvětovým nedostatkem základních materiálů a vstupů do výroby, jejichž nabídku i nadále omezují překážky spojené s koronavirou pandemií. Výrobcům automobilů chybí zejména čipy, v důsledku čehož řada z nich musela ve třetím čtvrtletí přistoupit k omezení či úplnému přerušení výroby. Tento negativní vliv pravděpodobně přetrvá také po velkou část čtvrtého kvartálu.
Růst ekonomiky tak pravděpodobně podpořila především domácí poptávka tažená spotřebou domácností a investicemi. Pozitivně v tomto ohledu působilo téměř úplné uvolnění protiepidemických restrikcí, stejně tak i stále nízká srovnávací základna.
V důsledku horšího výhledu pro druhou polovinu roku vlivem problémů v automobilovém průmyslu jsme významně snížili náš odhad celoročního růstu ekonomiky z 4,2 % na 1,9 %. Dnešní lepší výsledek však dává naději, že by se její růst mohl nakonec udržet nad 2 %. Pro příští rok očekáváme zrychlení růstu na 3,5 %.
Martin Gürtler, Economist, Investment Banking, Komerční banka, a.s.
29. října 2021