Jana Steckerová: Koruna prolomila důležitou úroveň 25,50 CZK/EUR

Jana Steckerová: Koruna prolomila důležitou úroveň 25,50 CZK/EUR

Na globálních akciových trzích i dnes panovala optimistická nálada. To se pak odrazilo i ve vývoji kurzu společné evropské měny, která zpevnila o 0,3 %. Posunula se tak na hladinu 1,165 USD/EUR. V její prospěch hrála i data z amerického trhu nemovitostí, která výrazně zklamala. Společně s eurem posiloval v průběhu dne i maďarský forint a polský zlotý. Forint však po zasedání maďarské centrální banky o své zisky přišel a ve srovnání s předchozím dnem skončil o 0,2 % slabší (362,3 HUF/EUR). Centrální banka zvýšila klíčovou tříměsíční úrokovou sazbu o 15 bb na úroveň 1,80 %.

Trh však zřejmě čekal víc. Tiskové prohlášení se pak soustředilo především na inflaci, která je dle centrální banky opředena řadou rizik ve směru nahoru. Ta se navíc mohou ukázat jako trvalejší. Z tohoto důvodu vzrostla podle našeho názoru šance na 30bb zvýšení sazeb na listopadovém zasedání, místo 15 bb, jak jsme očekávali doposud. Bankovní rada také považuje za nezbytné pokračovat v utahování měnových podmínek na měsíční bázi, a to až do té doby, než se inflace stabilizuje kolem inflačního cíle ve výši 3 %.

Během úterního obchodování ztrácela i česká koruna. Prorazila dokonce i silnou hladinu odporu 25,50 CZK/EUR a posunula se na úroveň 25,53 CZK/EUR. Tím se zřejmě otevřela cesta k dalšímu oslabení, přestože tržní úrokové sazby ve svých cenách již zahrnují zpřísnění měnové politiky do konce letošního roku o 125 bb. Zhoršující se covidová situace však bude domácí měnu zřejmě držet na slabších úrovních i nadále.

Zdroj informací

Jana Steckerová, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

19. října 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.3646 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál