Bohumil Trampota: Pozitivní výsledková sezóna otočila sentiment obchodování, Praha tentokrát zaostala

Bohumil Trampota: Pozitivní výsledková sezóna otočila sentiment obchodování, Praha tentokrát zaostala

Naplno se za mořem rozjela výsledková sezóna za třetí čtvrtletí. A nutno dodat, že začátek se podařil opravdu náramně. Tradičně jsou prvními reportujícími velké americké banky, které předvedly výrazně lepší výsledky ve srovnání s konsensem. Když odhlédneme od rozpouštění opravných položek ke špatným úvěrům, tak to ukazuje na čilý investiční ruch. Čísla jsou to lepší proti odhadům trhu, ale hlavně vyšší než vloni. Kvartální reporty pozitivně ovlivnily výsledky zejména ve druhé polovině týdne. Maloobchodní tržby v USA si zachovaly stejnou růstovou dynamiku jako předchozí měsíc, a překonaly odhady trhu. Ten počítal s poklesem. A inflace je v USA stejně jako u nás vysoká.

V Evropě ukázal index očekávání německých finančních investorů ZEW na rychlé zhoršování nálady. Tuzemská inflace opět překonala odhady a vzrostla o víc, než se čekalo. Na to by podle našich odhadů měla reagovat ČNB růstem sazeb na následujícím měnovém zasedání.

Americký trh

V USA se investoři dnes vyspali asi dorůžova a hlavní index S&P500 otevřel silnější o 4 desetiny procenta a dále roste. Důvěra v průmyslu ve státě NY (Empire Manufacturing) podle očekávání klesla, skončila mírně pod odhady, a důvěra v ekonomiku (University of Michigan) také za předpoklady zaostala. To ale překonal silný začátek výsledkové sezóny, zejména lepší výsledky finančních domů.

Od pondělí do čtvrtka vzrostl index S&P500 o +1,07 % na 4 438,26 USD. Dnešní počáteční pozitivní sentiment pravděpodobně vydrží, zisky by se tak měly rozšířit a za celý týden by měl index uzavřít na vyšší úrovni.

Evropské akciové trhy

Evropský index STOXX Europe 600 zažil tento týden mírnou porážku v podobě poklesu pouze jednou, v úterý, což byla pravděpodobně reakce na ukazatel ZEW, který ukázal na zhoršování nálady. Dnes krátce před koncem obchodování přidává dalších +0,6 % (468,84 EUR) a za celý týden to vypadá na růst o +2,5 %.

Pražská burza

V pátek:

Pražská burza měřená indexem PX dnes skončila červené nule (-0,04 %, 1 361,78 b.). Prapor burzy se snažila držet nad vodou pojišťovna VIG, která dnes vyskočila o +3,45 % (674,50 CZK) a dnes tak realizovala většinu týdenních zisků. Mírně vzrostla také Kofola (+0,32 %, 318 %). To bylo vše, zbytek pelotonu zaostal. Česká zbrojovka (-1,48 %, 536 CZK) oslabila dnes nejvíce. Koriguje tak velké zisky z posledních týdnů. A stejný komentář se tentokrát dá napsat také o ČEZu (-0,45 %, 769,50 CZK).

Týdenní výkon

Hlavní index pražské burzy PX tento týden svoje postavení nevylepšil, bohužel. Po čtyřech rostoucích týdnech v řadě přišla mírná korekce. Index rostl pouze v pondělí. Celkem PX za týden ztratil 0,33 % (1 361,78 b.).

Většina titulů tentokráte oslabila. Nejhůře se vedlo České zbrojovce. Titul spadl beze zpráv o 5,02 % (530 CZK) a investoři pravděpodobně realizují zisky po nedávném masivním růstu. Vyšší než procentní ztráty zaznamenala ještě Komerční banka (-1,72 %, 884 CZK), Avast (-1,39 %, 166,65 CZK) a operátor O2 CR (-1,15 %, 259 CZK).

Jednoznačným vítězem je tentokrát pojišťovna VIG se ziskem +3,61 % (674,50 CZK), která posilovala zejména v pátek a rostla pátý týden v řadě. Dál to už tak radostný pohled není. Pár desetinek přidaly ještě ČEZ, PMČR a Stock (viz tabulka níže).

Podstatné kurzotvorné zprávy z pražské burzy

V tomto týdnu nebyly zveřejněny žádné podstatnější zprávy týkající se titulů z pražského parketu.

O minulém víkendu byly v ČR všeobecné volby. Podstatné dopady na obchodování na burze to nemělo. Radikální levicové strany, které plánovaly zvyšovat daně a nebo např. zavést sektorové daně, se do sněmovny nedostaly.

Co se dá čekat příští týden?

Bude pokračovat výsledková sezóna, kde se čekají reporty např. technologických firem, nebo společností ze sektoru oil&gas.

Zdroj informací

Bohumil Trampota, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

15. října 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.0745 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál