Dnešek nepřinesl mnoho překvapivých makroekonomických dat, která by byla schopna ovlivnit dění na finančním trhu. K rychlému růstu spotřebitelských cen dochází ve většině zemí světa a Slovensko není výjimkou, když tamní inflace v září znovu vzrostla z meziročních 3,8 % na 4,6 %. Vysokoinflační prostředí potvrdily i zářijové ceny průmyslových výrobců z USA, jejichž meziroční růst zrychlil z 8,3 % na 8,6 %.
To však bylo zhruba v souladu s očekáváními. Týdenní počty nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA poprvé od vypuknutí pandemie prolomily hranici 300 tis. a byly o 27 tis. nižší, než se čekalo. Pro srovnání, před pandemií se počty nových žádostí pohybovaly mírně nad 200 tis. V ČR byl zveřejněn srpnový výsledek bilance běžného účtu, který skončil schodkem ve výši 37,8 mld. Kč, což byl trojnásobek oproti analytiky očekávanému deficitu. Vliv na to měl slabý výkon tuzemského průmyslu i odliv dividend.
Koruna dnes zůstala poblíž 25,38 CZK/EUR, když moc důvodů k pohybu jedním či druhým směrem neměla. Tuzemské měně nepomohlo ani mírné oslabení amerického dolaru, které se však odrazilo v nepatrném posílení polského zlotého a maďarského forintu. Ceny akciových titulů rostly v průběhu evropského obchodování tempy kolem 1 % a ve zdražování pokračovaly energetické komodity. Cena ropy Brent se dostala nad 84 dolarů za barel.
Martin Gürtler, Economist, Investment Banking, Komerční banka, a.s.
14. října 2021