Michal Brožka: Rychlý růst spotřebitelských cen nepolevuje

Michal Brožka: Rychlý růst spotřebitelských cen nepolevuje

Spotřebitelské ceny v ČR v září oproti srpnu vzrostly o 0,2 %, což opět přebilo všechny odhady. Analytici v průměru čekali pokles kvůli sezónním důvodům o 0,2 %. Náš odhad činil -0,3 %. Meziroční míra inflace se zvýšila na 4,9 % z předchozího tempa 4,1 %, zatímco se čekal v průměru výsledek kolem 4,6 %. Rozdíl mezi skutečností a prognózou inflace ČNB se zvýšil na 1,7 procentního bodu. když v srpnu činil 1,0.

Největší cenový přírůstek jde opět na vrub nákladům na bydlení, kde zdražily výrobky a služby pro údržbu a opravy bytu o 1,4 % a k tomu se už přidalo i navyšování cen elektřiny o 1,1 %. Zhruba o 3 % meziměsíčně zdražily i oděvy a obuv. Ke zdražování podle očekávání přispěly i vyšší ceny pohonných hmot a také automobilů, jejichž nabídka je oslabená. Zlevnění se týkalo především sezónních jevů v případě rekreací a kultury. Pokles cen byl oproti odhadům naopak vyšší v případě potravin. Podle našeho předběžného odhadu došlo v září ke zrychlení jádrové inflace nad 6 % meziročně.

Ve prospěch růstu spotřebitelských cen stále hovoří oživující spotřeba domácností, utahující se trh práce a omezená nabídka v některých oblastech, které jsou postižené zpožděnými dodávkami do výroby. Stále zůstává nezodpovězenou otázkou, jaká část současných cenových pohybů je pouze přechodného charakteru a souvisí s krátkodobým cenovým přizpůsobením po pandemii. Podobnou otázku si kladou v mnoha dalších zemích.

Očekáváme, že tempo zdražování bude ve zbytku roku slábnout. Nicméně i tak meziroční míra inflace vzroste do konce roku na 5,5 %. Pokud by zdražování neoslabilo, pak půjde snadno nad 6 %. Připomeňme, že takto rychlá byla inflace v ČR naposledy v roce 2008, kdy dosahovala na 7,5 %. To ovšem tehdy odráželo změny DPH a rostoucí ceny ropy, takže šlo o jiné důvody než nyní.

Zrychlení jádrové inflace a obava z růstu inflačních očekávání bude silným argumentem pro další zvyšování úrokových sazeb. Čekáme, že ČNB na začátku listopadu zvýší hlavní úrokovou sazbu o 50 bb na 2,0 %.

Zdroj informací

Michal Brožka, Senior Economist, Investment Banking, Komerční banka

Datum

11. října 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.365 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál