Michal Brožka: Inflace stále nepolevuje,spíše naopak

Michal Brožka: Inflace stále nepolevuje,spíše naopak

Inflace v září opět překvapila vyšším nárůstem, než se čekalo. Hlavním tahounem jsou náklady na bydlení včetně počínajícího navyšování cen energií. Meziroční jádrová inflace vzrostla nad 6 %. O tom, že ČNB bude dál zvyšovat úrokové sazby, není pochyb.

Spotřebitelské ceny v ČR v září oproti srpnu vzrostly o 0,2 %, což opět přebilo všechny odhady. Analytici v průměru čekali pokles kvůli sezónním důvodům o 0,2 %. Náš odhad činil - 0,3 %. Meziroční míra inflace se zvýšila na 4,9 % z předchozího tempa 4,1 %, zatímco se čekal v průměru výsledek kolem 4,6 %. Rozdíl mezi skutečností a prognózou inflace ČNB se zvýšil na 1,7 procentního bodu, když v srpnu činil 1,0 pb.

Největší cenový přírůstek jde opět na vrub nákladům na bydlení, kde meziměsíčně zdražily výrobky a služby pro údržbu a opravy bytu o 1,4 % a k tomu se už přidalo i navyšování cen elektřiny o 1,1 %. Zhruba o 3 % meziměsíčně zdražily i oděvy a obuv. Ke zdražování podle očekávání přispěly i vyšší ceny pohonných hmot a také automobilů, jejichž nabídka je omezená. Zlevnění se týkalo především sezónních jevů v případě rekreací a kultury. Pokles cen byl oproti odhadům naopak vyšší v případě potravin. Podle našeho předběžného odhadu došlo v září ke zrychlení jádrové inflace nad 6 % meziročně ze srpnových 4,8 %.

Ve prospěch růstu spotřebitelských cen stále hovoří oživující spotřeba domácností, utahující se trh práce a omezená nabídka v některých oblastech, které jsou postižené zpožděnými dodávkami do výroby. Stále zůstává nezodpovězenou otázkou, jaká část současných cenových pohybů je pouze přechodného charakteru a souvisí s krátkodobým cenovým přizpůsobením po pandemii. Podobnou otázku si kladou v mnoha dalších zemích. Stále platí, že ke zdražování více přispívají služby, kde ceny meziročně rostou o 5,7 %, zatímco v případě zboží činil v září meziroční růst cen 4,4 %.

Stále počítáme s tím, že tempo zdražování bude ve zbytku roku slábnout. Nicméně i tak meziroční míra inflace vzroste do konce roku nad 5,5 %. Pokud by zdražování neoslabilo, pak půjde snadno nad 6 %. Připomeňme, že takto rychlá byla inflace v ČR naposledy v roce 2008, kdy dosahovala na 7,5 %. To ovšem tehdy odráželo změny DPH a rostoucí ceny ropy, takže šlo o jiné důvody než nyní.

To, že růst cen byl v letních měsících skutečně mimořádně vysoký, je lépe než na meziročních údajích vidět na meziměsíčních sezónně očištěných datech. Jejich anualizované tempo činilo v létě celých 10 % a v případě jádrové inflace dokonce 14 %. Zrychlení jádrové inflace a obava z růstu inflačních očekávání je silným argumentem pro další zvyšování úrokových sazeb. Čekáme, že ČNB na začátku listopadu zvýší hlavní úrokovou sazbu o 50 bb na 2,0 %.

Zdroj informací

Michal Brožka, Senior Economist, Investment Banking, Komerční banka

Datum

11. října 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Reklama

Page generated in 1.7264 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál