Průmyslová výroba za srpen ukáže výrazný pokles především kvůli propadu produkce automobilů. Maloobchodní tržby bez zahrnutí motoristického segmentu by měl naopak ukázat na pokračující expanzi, kterou indikuje i srpnový růst spotřebitelské důvěry. Prodej aut ale pravděpodobně opět klesal. V případě inflace sice čekáme zpomalení meziměsíčního cenového růstu ale na stále relativně rychlé tempo. V meziročním srovnání se inflace bude pravděpodobně dále zvyšovat.
Průmyslová výroba: Problémy s dodávkami komponent neutuchají, což vede k částečnému uzavírání některých provozů, a o to většímu vybírání dovolených. Dochází k hromadění zásob nedodělaných produktů. Není náhodou, že pro letošek bude tvorba zásob dle naší prognózy hlavním tahounem růstu HDP. V samotném srpnu došlo k meziměsíčnímu poklesu produkce automobilů přes 60 %. I v meziročním srovnání to představuje hluboký zápor 57 %. Scénář slušně rostoucí poptávky a nestíhající strany nabídky tak pokračuje. V srpnu odhadujeme meziměsíční pokles průmyslové produkce o výrazných 3,2 %. V meziročním srovnání by to znamenalo růst ve výši 4,3 %, nicméně po očištění o kalendářní výhodu jednoho pracovního dne navíc již střízlivějších 1,9 %. Slabý průmysl je také konsistentní s očekáváním zhoršení obchodní bilance. Z vývoje průmyslové výroby v letních měsících není dobré činit velké závěry. Nicméně i pro další měsíce je na místě očekávat rozkolísaný vývoj průmyslové výroby a v průměru spíše stagnaci či menší růst. Náš celoroční odhad průmyslové výroby činí i nadále 10,8 %.
Maloobchodní tržby: Tržby maloobchodníků od dubna vykazují slušné meziměsíční nárůsty, ovšem s výjimkou prodeje aut. Jejich dostupnost je snížena. A podobný příběh pravděpodobně uvidíme na údajích za srpen. Registrace prodejů automobilů v srpnu meziměsíčně klesly téměř o 10 % (SA). Naopak spotřebitelská důvěra po mírném červencovém zakolísání opět vzrostla. Zatímco v případě maloobchodních tržeb bez zahrnutí motoristického segmentu odhadujeme slušný růst o 1,5 %, u prodejů aut čekáme naopak výrazný pokles o 3,0 % m/m. V meziročním srovnání by to znamenalo expanzi 8,2 % bez a 6,0 % se zahrnutím prodeje aut. Po očištění o kalendářní vlivy by to znamenalo 7,4 % y/y bez a 4,3 % y/y s auty. Efekt postcovidové eurforie a nárůstu z velmi nízké srovnávací základny je nicméně asi za námi a prostor pro expanzi v dalších měsících se snížil. I pokles spotřebitelské důvěry v září, která souvisí se zrychlením inflace a zřejmě i obav z delta varianty, indikuje možnost slabších výsledků v nejbližších měsících.
Spotřebitelské ceny: Tempo růstu spotřebitelských cen v minulém měsíci opět nečekaně zrychlilo, když hlavním důvodem bylo zvyšování nákladů spojených s bydlením. Výrazné bylo zejména zdražení imputovaných nájmů odvozených od cen nemovitostí. V září očekáváme v průměru meziměsíční pokles spotřebitelských cen o 0,3 %, jehož důvodem jsou ale sezónní důvody, zejména zlevnění rekreací. Nicméně po očištění o sezónní vlivy pravděpodobně uvidíme další zdražení, a to jak v případě cen u čerpacích stanic, energií a potravin, tak v především v případě jádrové inflace, která výše zmíněné vlivy nezahrnuje. V případě meziměsíčních sezónně očištěných změn čekáme u jádrové inflace zdražení o 0,6 %, což je oproti srpnu zhruba poloviční tempo. I tak by to znamenalo zvýšení meziroční jádrové inflace na 5,1 % z předchozích 4,8 %.
Pro celkovou inflaci by to znamenalo další zvýšení meziročního tempa na 4,4 % z předchozích 4,1 %. V průběhu čtvrtého čtvrtletí se do cen začne silněji promítat zdražování energií. Hlavní nejistota ale tkví v ostatních položkách spotřebitelského koše zejména v již zmíněné jádrové inflaci. Od té čekáme zpomalení meziměsíčních temp, ale i tak na konci roku čekáme meziroční míru inflace nad 5 % a teprve poté její postupné snižování. Řada firem navíc často vyčkává se změnami cen na začátek roku, takže inflace v lednu 2022 může výrazně překvapit.
Michal Brožka, Senior Economist, Investment Banking, Komerční banka
4. října 2021