Michal Brožka: Výrobní aktivita v ČR brzdí

Michal Brožka: Výrobní aktivita v ČR brzdí

Index nákupních manažerů v září klesl na hodnotu 58,0 bodů z předchozích 61,0 bodů, což bylo velmi blízko očekávání analytiků a stále nad padesátibodovou hranicí oddělující expanzi od kontrakce. Index PMI tak klesl podobně jako v eurozóně či v Německu a z hlediska úrovně se nachází mírně pod nimi.

Zpráva uvádí, že došlo k výraznému zvýšení objemu výroby i zakázek, ačkoliv toto tempo růstu zpomalilo. Nedostatky v dodavatelském řetězci vedou naopak k poklesu obchodní důvěry na nejnižší úroveň za posledních deset měsíců. Růst zakázek stále vede k přijímání nových zaměstnanců. Firmy stále registrují růst cen vstupů i výstupů nicméně tempo zdražování se údajně snižuje. To ostatně zmiňovala i zpráva za srpen, takže by nemuselo jít o jednorázový výkyv.

Předstihové indikátory tak stále ukazují růst výroby, ale ta je pořád silně omezena zpožděnými dodávkami komponent a materiálů. Údaje o vývoji průmyslu za srpen a pravděpodobně i za září budou slabé.

Za celý letošní rok 2021 odhadujeme růst průmyslové výroby o 10,8 %. Vysoké číslo je důsledkem nízké srovnávací základny minulého roku, kdy se aktivita části průmyslu na určitou dobu zastavila. Nebýt chybějících komponent, byl by podle našeho odhadu pro letošek reálně dosažitelný i růst průmyslu blízko 20 %. V roce 2022 počítáme se slábnutím potíží s dodávkami komponent a růst průmyslové výroby by tak mohl pokračovat stále relativně rychlým celoročním růstem poblíž 7 %.

Česká koruna dnes posílila pod hladinu 25,30 EUR/CZK, nicméně důvodem nejsou dnes zveřejněná data, ale spíše vstřebávání včerejšího zasedání ČNB a mírné oslabení dolaru.

Zdroj informací

Michal Brožka, Senior Economist, Investment Banking, Komerční banka

Datum

1. října 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2233 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál