Bohumil Trampota: Praha se kratším týdnem na rozdíl od ostatních burz vyhnula poklesu a rostla

Bohumil Trampota: Praha se kratším týdnem na rozdíl od ostatních burz vyhnula poklesu a rostla

Podle šéfa Fedu J. Powella bude inflace, proti předchozím odhadům, delší dobu zvýšená. Dále trhem zmítala politická situace kolem dluhového stropu.

U nás došlo k velkému překvapení. ČNB na svém zasedání zvýšila úrokové sazby. To se všeobecně čekalo, co se nečekalo byla rychlost tohoto růstu. Bankovní rada zvedla sazby o 75 bb na 1,50 % (čekalo se 50 bb na 1,25 %). Na akciový trh to velký vliv nemělo, ale koruna skokově posílila proti euru o 20 haléřů na 25,30 CZK/EUR.

Americký trh

Americký S&P500 ztratil od pondělí do čtvrtka 3,32 % (4 307,54 b.). Dnes otevírá silnější o 3 desetiny, ale prakticky hned se směr obchodování otočil a ztrácí 0,4 %. Celkový týdenní pokles tak bude hlubší.

Za září (skončilo ve čtvrtek) byl index S&P500 slabší o 4,76 %. Po lednu je to tak druhý ztrátový měsíc v tomto roce.

Evropské akciové trhy

Kromě malého zisku ve středu evropský index STOXX Europe 600 klesal. V pátek je krátce před koncem obchodování hodnota indexu slabší o 0,6 %. Za celý týden to bude ztráta asi 2,4 % (452,11 b.).

Za celý měsíc září je index slabší o 3,41 %. A stejně jako S&P500 je to po lednu druhý ztrátový měsíc v tomto roce.

Pražská burza

V pátek:

Hlavní index pražské burzy PX uzavřel v pátek o +0,38% (1 329,91 b.) výše.

Oslabila cena akcie Česká zbrojovky (-2,70 %, 576 CZK), a to po nevídaném růstu, který způsobily zveřejněné výsledky (viz níže). Lehce dnes korigovaly banky (KB -0,62 %, 881 CZK a Erste -0,27 %, 958,80 CZK) a po výsledcích také Philip Morris ČR (-0,13 %, 15 880 CZK). Naopak prapor burzy zvedal ČEZ, když cena jeho akcií dnes vzrostla o +2,25 % (728,50 CZK). Několik desetin, bez podstatných kurzotvorných informací, přidaly také Avast, Moneta, VIG nebo Kofola – viz poslední tabulka.

Týdenní výkon

Obchodní týden byl tentokráte kratší o úterní svátek české státnosti. A to zdá být rozhodující faktor ve srovnání s ostatními burzami. Zatímco ostatní burzy v úterý oslabily o asi 2 %, Praha toho byla ušetřena. V konečném součtu pražská burza za celý týden posílila o +1,71 % (1 329,91 b.) zatímco ostatní ztratily více něž 2 %.

Doslova raketou, která všem uletěla o parník, se stala Česká zbrojovka. Po výborných výsledcích (viz níže) si za celý týden připsala zisk +20,25 % (576 CZK). Od začátku roku to je až neuvěřitelných 100 %! Ale ani na ostatní tituly nebyl špatný pohled. Jediným, kdy tento týden zaostal, byl Avast (-1,06 %, 167,30 CZK). Další radostnou podívanou je ČEZ. Všechny obchodní dny v plusu dělá za celý týden +4,97 % (728,50 CZK) a vypadá to, že se natrvalo usídlil nad hranicí 700 CZK. Jeho celkový výnos (včetně dividendy) je od začátku roku přes padesát procent. Motorem růstu je v tomto případě stále rychlým tempem rostoucí cena elektřiny, která se samozřejmě pozitivně projeví na výsledcích v dalších letech. Za zmínku stojí ještě solidní výkon bank: Komerční banka (+2,03 %, 881 CZK), Erste Group (+1,96 %, 958,80 CZK).

Skončil také měsíc září. Celkově si PX index za tento měsíc připsal +3,17 % (3. rostoucí měsíc v řadě), od začátku roku je jeho cena vyšší o cca +30 %.

Podstatné kurzotvorné zprávy z pražské burzy

Hospodářské výsledky reportovaly Česká zbrojovka (CZG) a Philip Morris ČR (PMČR).

CZG opět ukázala velmi silnou poptávku po svých výrobcích, a to nejen na svém hlavním trhu v USA. Výsledky rostly meziročně o dvojciferná čísla a překonaly naše očekávání i tržní odhady. Poprvé zahrnovaly výsledky také akvírovaný Colt. Celkově to jsou velmi silné výsledky s výhledem na organický růst (Colt).

PMČR reportoval meziročně stabilní čísla, která trpělá poklesem prodaného objemu produktů. Nicméně pozitivní byl cenový vývoj. Pokles prodaných kusů je dán nižšími prodeji klasických produktů v příhraničních oblastech vyplývající z restriktivních opatření. To alespoň částečně kompenzoval prodej zahřívaných výrobků. Pololetní výsledky nicméně naznačují velmi slušnou dividendu s výnosem kolem 8 %.

Co se dá čekat příští týden?

Korporátní kalendář je prázdný. Sentiment na trhu budou tak udávat zprávy o šíření viru. Pomalu taky začne za mořem výsledková sezóna za 3Q21, která by měla být lepší a mohla by trhy podpořit.

 

Zdroj informací

Bohumil Trampota, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

1. října 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Reklama

Page generated in 1.6211 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál