Bohumil Trampota: Česká zbrojovka: Nejlepší výsledky v historii, růst poptávky, zahrnutí Coltu, potvrzený výhled

Bohumil Trampota: Česká zbrojovka: Nejlepší výsledky v historii, růst poptávky, zahrnutí Coltu, potvrzený výhled

Výsledky hospodaření: Česká zbrojovkaGroup SE (CZG) dnes ráno oznámila výsledky za první pololetí tohoto roku. Tak jak jsme čekali, jedná se o nejlepší čísla v historii. Zbrojovka dosáhla zisku EBITDA 984,1 mil. CZK(40,6 % y/y) při tržbách 4,7 mld. CZK(54 % y/y). Výsledky podstatně vzrostly v meziročním srovnáníapřekonaly jak náš odhad, tak konsensus trhu. Jednoznačný prim hraje velmi silná poptávka v USA, což podpořilo první zahrnutí výsledků akvírovaného Coltu. Management CZG potvrdil celoroční výhled.

Hlavní trendy a fakta: Celkové výnosy vzrostly meziročně o 40,6 % na 4 729 mil. CZK. Náš odhad i tržní očekávání byly o 3,9 % a 2,7 % níže. Za meziročním růstem je vyšší počet prodaných zbraní, který dosáhl 304 tis. ks (33,5 % y/y). Je to dílem velmi silné poptávky v USA, která již zahrnuje i akvírovaný Colt, plněním zejména military kontraktů v Africe a Asii. Výnosy v USA meziročně vzrostly o 26,5 % a na celkových tržbách se podílí ze 62,5 %. Vysoký meziroční růst předvedly také Afrika (307,4 %), Asie (45,3 %) a Evropa (77,8 %). Vzhledem ke zpoždění v plnění zakázky pro českou armádu prodeje v ČR klesly o 56,2 %. Dodávky začaly až ve druhém pololetí. Rostly také náklady na materiál a personální náklady, kvůli právě růstu tržeb a konsolidací Coltu, kdy došlo k nárůstu pracovníků CZG. Náklady na služby vzrostly na 886 mil. CZK(78,6 % y/y). Tento nárůst souvisí zejména s poradenstvím za akvizici Coltu, kdy náklady spojené s akvizicí dosáhly 177,1 mil. CZK. EBITDA je za první polovinu roku 984,1 mil. CZK(13,2 % y/y). Nicméně EBITDA očištěná o náklady na služby se vyšplhala dokonce na 1 203 mil.CZK. Marže je 20,8 %, což je pokles proti 25,8 % dosažených vloni, ale upravená marže o náklad na služby je 25,5 %. Čistý zisk meziročně vzrostl na 587,9 mil. CZK (54 %).

Celoroční projekce: CZG potvrdila svůj výhled, kdy by tržby měly být v rozmezí 10,34 – 10,64 mld. CZK a EBITDA 1,99 – 2,19 mld. CZK. Pololetní výsledky tvoří asi 47 % očekávaných výnosů a EBITDA 45 %.Nicméně ve druhém semestru se naplno projeví hospodaření Coltu, které do první poloviny přispělo jen asi měsícem.

Zadlužení, měřené podílem čistý dluh k zisku EBITDA, je na úrovni 2,0x. Je to sice nárůst z konce minulého roku, ale zahrnuje to již akvizici Coltu. Tuto úroveň zadlužení považujeme za komfortní.

Zdroj informací

Bohumil Trampota, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

29. září 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 2.71 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál