Jana Steckerová: Koruna lehce pod hladinou 25,40 CZK/EUR

Jana Steckerová: Koruna lehce pod hladinou 25,40 CZK/EUR

Zářijové indikátory PMI v eurozóně zaostaly za očekáváními, a to jak ve službách, tak i v průmyslu. Kompozitní PMI index byl ve srovnání se srpnovými výsledky nižší o téměř celé tři body (56,1 bodu). Indikátor se však stále nachází výrazně nad historickým průměrem a především v pásmu ukazující expanzi. Z šetření vyplývá, že nedostatek výrobních komponent přetrvává, nicméně nové exportní objednávky stále významně rostou. To slibuje rychlé oživení průmyslové aktivity, jakmile budou dodávky chybějících komponent obnoveny.

Pokles indexů PMI nezabránil společné evropské měně ve zpevňování proti dolaru, který korigoval včerejší zisky. Euro tak během čtvrtečního obchodování posílilo o 0,3 % a posunulo se na úroveň 1,172 USD/EUR. K posilování mu dopomohla i pozitivní nálada na akciových trzích, které se vrátily k růstu. Ty potěšila dohoda krachující čínské developerské společnosti Evergrande s čínskými majiteli jejich dluhopisů. Akcie společnosti tak raketově posílily. Ani tak ale osud této společnosti není zatím samozřejmě jistý.

Společně s eurem posilovaly i regionální měny, tedy kromě maďarského forintu, který 0,4 % ztratil (na úroveň 356,5 HUF/EUR). Naopak polský zlotý o 0,3 % posílil, a to na 4,608 PLN/EUR. Česká koruna zpevnila pouze o 0,1 % a stále se tak drží těsně pod hladinou 25,40 CZK/EUR. Na výrazně silnější úrovně se jí zatím nechce. Je možné, že se kolem těch současných bude držet až do zasedání ČNB, které proběhne příští čtvrtek. S 50bodovým zvýšením sazeb už víceméně počítá každý, klíčová však bude rétorika a náznaky ohledně dalšího utahování měnových podmínek.

Zdroj informací

Jana Steckerová, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

23. září 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.0678 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál