Jan Vejmělek: Ekonomický boom spojený s pocovidovým rozvolněním opatření vyprchává

Jan Vejmělek: Ekonomický boom spojený s pocovidovým rozvolněním opatření vyprchává

Série předběžných odhadů předstihových PMI ukazatelů aktivity v sektorech průmyslu i služeb za září ukážou na pokračující sestup z historických výšin, které byly zaznamenány v průběhu druhého čtvrtletí v souvislosti s rozvolněním restriktivních proticovidových opatření. Platí to zejména pro situaci v Evropě.

 

Evropské PMI z průmyslu i služeb dále klesají z rekordních výšin

Zářijové PMI ukáží na stále rostoucí aktivitu, ovšem zpomalujícím se tempem. Z historických výšin, kterých PMI, zejména v sektoru služeb, dosáhly počátkem léta v souvislosti s rozvolněním proticovidových opatření, ukazatele postupně sestupují níže. Aktuální hodnoty jsou v historickém pohledu konzistentní s mezičtvrtlením růstem HDP eurozóny o 0,9 % během Q3 21. Současná situace je však kvůli rozvolnění proticovidových opatření specifická, proto předpokládáme vyšší růst ve stávajícím kvartále, a to o 1,8 % mezičtvrtletně. Nic se nemění na příběhu, že data za průmyslový sektor odhalí přetrvávající potíže ve výrobním řetězci, zejména nedostatek některých komponent pro výrobu. Tady předpokládáme zlepšování situace od Q4 21 s tím, že se potíže mohou objevovat až do poloviny příštího roku. Na straně služeb bude důležité, zda se současné vzedmutí koronavirové nákazy opětovně promítne do vyššího zatížení zdravotního systému a vyžádá si opět zavedení některých restriktivních opatření.

Data by neměla, pokud výrazně nepřekvapí, narušit solidní náladu na trzích, která na nich dnes ráno panuje. Trhy vstřebaly rozumně mírně jestřábí výsledek zasedání FOMC, asijským akciovým trhům pomohla injekce likvidity čínské centrální banky. Euro tak má šanci umazávat včerejší ztráty, které utrpělo po jednání americké centrální banky, koruna i ve světle dalších jestřábích komentářů z ČNB může opětovně atakovat silnější úrovně hlouběji pod 25,40 CZK/EUR. Jako silná technická rezistence se nadále jeví úroveň 25,30 CZK/EUR.

Koruna opět posiluje pod 25,40 CZK/EUR

Před včerejším večerním zveřejněním výsledku jednání FOMC panoval na trhu eura s dolarem klid. Po celou evropskou seanci kurz vykazoval minimální volatilitu a držel se v blízkosti hladiny 1,173 USD/EUR. Poklidné obchodování spojené s nižší obchodní aktivitou bylo patrné i na korunovém trhu. Z pohledu cenového vývoje se prosazoval mírně posilující trend koruny. Její kurz se vrátil pod 25,40 CZK/EUR, když v průběhu odpoledne testoval 25,36 CZK/EUR. Koruně se dařilo zejména ve srovnání s regionálními protějšky, když naše měna profituje zejména z atraktivního úrokového diferenciálu (ke kempu těch uvažujících o zvýšení sazeb o 50 bb na příštím zasedání se v rozhovoru pro seznam.cz přihlásil i viceguvernér T. Nidetzký).

Ten jí do značné míry chrání před ne příliš optimistickou globální náladou. Tu podporuje hlavně nedobrá pandemická situace v Číně a dalších asijských zemích, což se projevuje nejenom v předstihových indikátorech, ale i reálných datech. Na mikroúrovní trhy řeší otázky spojené s krachující čínskou developerskou firmou Evergrande. Situaci včera uklidnila dodáním likvidity do systému čínská centrální banka. Po včerejším Fedu tak dnes asijské akciové trhy rostou a navazují a vzestup amerických protějšků.

Na devizovém trhu výsledek zasedání amerických centrálních bankéřů prospěl zeleným bankovkám, když kurz eura spadl dokonce pod 1,170 USD/EUR. Spíše jestřábí vyznění totiž podpořilo dolarové úrokové sazby a dále zatraktivnilo úrokový diferenciál. Pokud progres v ekonomickém vývoji půjde, jak členové FOMC očekávají, bude program odkupu aktiv ukončen v polovině příštího roku. Jeho zahájení může být podle nás oznámeno již na dalším zasedání počátkem listopadu. Zvýšení sazeb nepřijde dříve, než bude program ukončen. Již polovina z 18 členů ale předpokládá, že to bude v roce 2022. Nová ekonomická projekce Fedu výrazně zvýšila letošní očekávanou inflaci na 4,2 % (z předchozích 3,4 %), pro rok 2022 ale předpokládá deceleraci na 2,2 %. Nadále tedy vnímá současné inflační tlaky jako dočasné. Hospodářský růst byl pro letošek snížen na 5,9 % (z původních 7,0 %), příští rok by podle centrální banky měla ekonomika růst tempem 3,9 % (zvýšení z 3,3 %).

Zdroj informací

Jan Vejmělek, Hlavní ekonom, Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka

Datum

23. září 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Reklama

Page generated in 1.5496 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál