Martin Gürtler: Maďarská centrální banka dnes znovu zvýší úrokové sazby

Martin Gürtler: Maďarská centrální banka dnes znovu zvýší úrokové sazby

Hlavní událostí ve středoevropském regionu dnes bude zasedání maďarské centrální banky. Ta podle našeho názoru bude pokračovat se zpřísňováním své měnové politiky, když tamní růst spotřebitelských cen i nadále setrvává výrazně nad inflačním cílem. Očekáváme zvýšení základní úrokové sazby o 25 bb na 1,75 %. Pozornost mohou v regionu přitáhnout také výsledky polských maloobchodních tržeb za srpen. Kalendář makroekonomických dat pro zbytek Evropy a USA je v podstatě prázdný.

Tempo zvyšování sazeb v Maďarsku se však zřejmě zmírní

Maďarská centrální banka dnes podle našeho názoru znovu zvýší základní úrokovou sazbu, a to z 1,50 % na 1,75 %. Zatímco předchozí tři zasedání, v období od června do srpna, přinesla zvýšení úrokových sazeb o 30 bb na každém z nich, dnes bychom se měli dočkat již pouze standardního nárůstu o 25 bb. Tamní centrální bankéři již v srpnu avizovali, že zářijové zasedání bude příležitostí pro vyhodnocení dopadů již zmíněného a poměrně výrazného utažení měnové politiky v průběhu předchozích měsíců. K tomu by měla posloužit nová prognóza centrální banky. V té určitě největší pozornost přitáhne výhled inflace, která se v Maďarsku stále drží nad tříprocentním cílem, když v srpnu vzrostla z 4,6 % na 4,9 %. Další měsíce již zřejmě přinesou pozvolnější tempo zvyšování úrokových sazeb. Na zasedáních v říjnu a listopadu očekáváme jejich stabilitu a k dalšímu zvýšení o 25 bb podle nás dojde až v prosinci, kdy bude mít tamní bankovní rada k dispozici další aktualizaci prognózy. Další dvě zvýšení o 25 bb by měl přinést příští rok, na jehož konci tak očekáváme základní úrokovou sazbu ve výši 2,50 %. Mimo výsledku zasedání maďarské centrální banky může být dnes zajímavé sledovat také srpnové výsledky maloobchodních tržeb v Polsku.

Většina bankovní rady ČNB je pro zvýšení sazeb o 50 bb

Většina členů bankovní rady ČNB bude pravděpodobně na zářijovém zasedání hlasovat pro zvýšení úrokových sazeb o 50 bb. V tomto smyslu se již dříve vyjádřil Vojtěch Benda, Tomáš Holub, i viceguvernér Marek Mora a včera pro Deník N také druhý viceguvernér Tomáš Nidetzký. Podle něj se na zářijovém jednání povede debata především o tom, jak rychle a o kolik budou sazby růst. O samotné potřebě měnovou politiku dále utáhnout tak centrální bankéři zjevně nepochybují. Nidetzký zároveň potvrdil předchozí slova guvernéra Rusnoka, že centrální banka je připravena zvyšovat úrokové sazby na každém dalším měnovém zasedání. Řekl také, že si dokáže představit, že se úrokové sazby ČNB budou vyvíjet v souladu s tím, co trh nyní očekává, což je podle něj zvýšení repo sazby o jeden procentní bod do konce roku.

Německé ceny průmyslových výrobců v srpnu rostly mírně pomalejším meziměsíčním tempem, které však bylo i tak oproti odhadům analytiků skoro dvojnásobné. Nastala tak podobná situace jako v případě ČR. Průmyslové ceny se u našich sousedů zvýšily oproti červenci o 1,5 %, zatímco trh očekával 0,8 %. V meziročním vyjádření jejich růst zrychlil z 10,4 % na 12,0 %. Platí tak i nadále, že výrobní sektor zůstává významným zdrojem proinflačních rizik. Polská průmyslová produkce v srpnu zaostala za očekáváními, když se meziročně zvýšila o 13,2 %, zatímco analytici očekávali růst o 14,6 %. Zde tedy pokračuje negativní vliv chybějících vstupů do výroby. Polská data jsou zároveň také negativním signálem před zveřejněním dat z českého průmyslu, k němuž dojde zhruba za dva týdny.

Na finančních trzích byl včera zjevný nárůst rizikové averze, který vyvolaly zejména problémy významné čínské realitní společnosti Evergrande. Evropské akciové trhy se tak v průběhu včerejšího obchodování dostaly na dvouměsíční minima. Index Euro Stoxx 600 odepsal 2,3 %. Podobným tempem klesaly po svém otevření také americké trhy. Směrem dolů zamířily rovněž výnosy na dluhopisových trzích. Na kurzu eura k dolaru se včera negativní tržní sentiment překvapivě neprojevil a ten tak v podstatě stagnoval. Jinak tomu však bylo na regionálním trhu, kde ztrácely všechny tři měny, včetně české koruny. Ta v průběhu včerejška odepsala 0,4 % a dostala se nad 25,45 CZK/EUR.

Zdroj informací

Martin Gürtler, Economist, Investment Banking, Komerční banka, a.s.

Datum

21. září 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2658 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál