Martin Gürtler: Většina bankovní rady ČNB je pro zvýšení sazeb o 50 bb

Martin Gürtler: Většina bankovní rady ČNB je pro zvýšení sazeb o 50 bb

Většina členů bankovní rady ČNB bude pravděpodobně na zářijovém zasedání hlasovat pro zvýšení úrokových sazeb o 50 bb. V tomto smyslu je již dříve vyjádřil Vojtěch Benda, Tomáš Holub, i viceguvernér Marek Mora a dnes pro Deník N také druhý viceguvernér Tomáš Nidetzký. Podle něj se na zářijovém jednání povede debata především o tom, jak rychle a o kolik budou sazby růst. O samotné potřebě měnovou politiku dále utáhnout tak centrální bankéři zjevně nepochybují. Nidetzký zároveň potvrdil předchozí slova guvernéra Rusnoka, že centrální banka je připravena zvyšovat úrokové sazby na každém dalším měnovém zasedání. Řekl také, že si dokáže představit, že se úrokové sazby ČNB budou vyvíjet v souladu s tím, co trh nyní očekává, což je podle něj zvýšení repo sazby o jeden procentní bod do konce roku.

Německé ceny průmyslových výrobců v srpnu rostly mírně pomalejším meziměsíčním tempem, které však bylo i tak oproti odhadům analytiků skoro dvojnásobné. Nastala tak podobná situace jako v případě ČR. Průmyslové ceny se u našich sousedů zvýšily oproti červenci o 1,5 %, zatímco trh očekával 0,8 %. V meziročním vyjádření jejich růst zrychlil z 10,4 % na 12,0 %. Platí tak i nadále, že výrobní sektor zůstává významným zdrojem proinflačních rizik. Polská průmyslová produkce v srpnu zaostala za očekáváními, když se meziročně zvýšila o 13,2 %, zatímco analytici očekávali růst o 14,6 %. Zde tedy pokračuje negativní vliv chybějících vstupů do výroby. Polská data jsou zároveň také negativním signálem před zveřejněním dat z českého průmyslu, k němuž dojde zhruba za dva týdny.

Na finančních trzích byl dnes zjevný nárůst rizikové averze, který vyvolaly zejména problémy významné čínské realitní společnosti Evergrande. Evropské akciové trhy se tak v průběhu dnešního obchodování dostaly na dvouměsíční minima. Index Euro Stoxx 600 odepsal 2,3 %. Podobným tempem klesaly po svém otevření také americké trhy. Směrem dolů zamířily rovněž výnosy na dluhopisových trzích. Na kurzu eura k dolaru se dnes negativní tržní sentiment překvapivě neprojevil a ten tak v podstatě stagnoval. Jinak tomu však bylo na regionálním trhu, kde ztrácely všechny tři měny, včetně české koruny. Ta v průběhu dneška odepsala 0,4 % a dostala se nad 25,45 CZK/EUR.

Zdroj informací

Martin Gürtler, Economist, Investment Banking, Komerční banka, a.s.

Datum

20. září 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.6098 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál