František Táborský: ČNB urychlí zvyšování úrokových sazeb

František Táborský: ČNB urychlí zvyšování úrokových sazeb

Nedávné zveřejnění překvapivě vysoké tuzemské inflace nás dovedlo ke změně našeho výhledu pro letošní růst spotřebitelských cen a vývoj úrokových sazeb ČNB. Nově očekáváme, že by se meziroční inflace měla pohybovat na konci tohoto roku poblíž úrovně 5,4 % a dvoutýdenní repo sazba na 2,0 %. Dnešní ekonomický kalendář nabídne americké maloobchodní tržby, které po rychlém růstu po otevření ekonomiky výrazně zpomalí, a tuzemské průmyslové ceny. Ty podle našich odhadů meziměsíčně výrazně zpomalily. Na meziroční bázi však naopak zrychlily.

Americký maloobchod zpomaluje

Po pátečním překvapivém zrychlení tuzemské inflace jsme přehodnotili její výhled a prognózu vývoje úrokových sazeb ČNB. Nově očekáváme, že by se meziroční inflace měla pohybovat na konci tohoto roku poblíž úrovně 5,4 %. Ačkoli meziměsíční tempo citelně zpomalí, efekt srovnávací základy z minulého roku podrží meziroční hodnotu vysoko nad cílem ČNB. Ta tak podle nás bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, a to hned o 50 bb na zářijovém a listopadovém jednání. V prosinci pak přihodí dalších 25 bb, čímž se dvoutýdenní repo sazba dostane na 2,0 %. Částečně si tak odbyde utahování měnové politiky, které jsme původně očekávali pro příští rok. I tak ale zvyšovaní sazeb bude pokračovat a v polovině roku bychom měli vidět repo sazbu na 2,5 %, tedy na vyšších úrovních než těsně před vypuknutím koronavirové pandemie.

Od dnešních průmyslových cen čekáme za srpen zmírnění jejich meziměsíčních přírůstků, a to s ohledem na mírnější zdražení či v některých případech i zlevnění vybraných komodit. I tak by se meziroční tempo růstu PPI vyhouplo na 8,4 %. Tržní očekávání je ještě výš na 8,7 %.

Prodeje aut v USA v srpnu prudce klesly a ani ostatní oblasti maloobchodu nenaznačují významnější nárůst. Zpomalení podle nás vykáže i pohostinství, které v posledních měsících výrazně rostlo díky otevření ekonomiky. Bez zahrnutí automobilového sektoru tak očekáváme pro tento měsíc jen mírný meziměsíční nárůst 0,2 % a pokles -1,3 % se zahrnutím prodejů aut.

Koruna opět testuje úroveň 25,30 za euro

Data z trhu vesměs pozitivně překvapila. Průmyslová produkce v eurozóně vykázala za červenec více než dvojnásobné meziměsíční tempo růstu oproti očekáváním. Meziroční tempo tak poskočilo na 7,7 %. V podobné razanci překvapil i předstihový ukazatel newyorského Fedu z amerického průmyslu za září. Tvrdá data za srpen však naopak mírně zklamala. Finanční trhy si však silnější impuls ve včerejších zprávách nenašly a v Evropě uzavírají se stagnací nebo mírnými ztrátami. Zajímavější nebyl ani vývoj na devizovém trhu. Eurodolar se i nadále drží poblíž 1,18 za euro. V regionu mírně ztrácel polský zlotý, zatímco maďarský forint si lehce přilepšil. Koruna opět testovala hladinu 25,30 za euro. Její podmínky na trhu se v posledních dnech opět zlepšily. Tržní úrokové sazby opět povyrostly a posunuly úrokový diferenciál vůči euru na nová maxima. Nicméně překážkou zůstává nízká aktivita trhu, která se stále neprobrala z letních prázdnin. Za těchto podmínek na trhu je ale podle nás jen otázkou času, kdy koruna prorazí hladinu 25,30 za euro a bude dále posilovat.

Zdroj informací

František Táborský, Economist, Investment Banking, Komerční banka, a. s.

Datum

16. září 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Reklama

Page generated in 1.7413 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál