Klára Dostálová: Podpoříme program Kauce na bydlení, který pomáhá samoživitelům k důstojnému bytu

Klára Dostálová: Podpoříme program Kauce na bydlení, který pomáhá samoživitelům k důstojnému bytu

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová dnes udělila záštitu programu Kauce na bydlení, který pomáhá samoživitelům získat důstojný byt. Ministerstvo pro místní rozvoj chce do budoucna podpořit tento projekt nejen morálně, ale i finančně. „Pokud můžu být nápomocná tomu, že se matka s dětmi dostane z ubytovny nebo z azylového domu do bytu, nebo naopak tam neskončí, že se bude moci přestěhovat z dražšího bytu do levnějšího, budu za to moc ráda,“ vysvětluje ministryně Klára Dostálová. „Když jsem si vyslechla příběhy maminek a dětí, které se v Kauci na bydlení potkávají, byla jsem zaskočena, kolik překážek musí lidé v takové situaci překonat. O některých mnozí ani netuší, že existují,“ dodala Klára Dostálová.

Záštitu programu předala ministryně pro místní rozvoj Ivaně Tykač, spoluzakladatelce a ředitelce obecně prospěšné společnosti Women for Women, která je autorkou projektu Kauce na bydlení. Program běží už od roku 2018 a od té doby pomohl stovkám dětí nalézt nový domov. V roce 2020 získalo kauci 50 rodin s dětmi a Women for Women vyplatila na darech více než 950 tisíc korun. Letos do konce srpna už ovšem společnost vyplatila 48 kaucí za téměř 1 milion korun. Tyto peníze pomohly zajistit bydlení 123 dětem. Dalších 90 žádostí už je schváleno a čeká se na vyhledání nového bydlení žadatelek.

„Pandemie se samozřejmě na situaci řady rodin podepsala a samoživitelé jsou logicky mezi těmi nejohroženějšími. Jsem proto ráda, že spojíme síly se státem. Podobně se stát zapojil už před lety prostřednictvím ministerstva školství do našeho projektu Obědy pro děti, díky kterému už dnes ve školách obědvá 7 tisíc školáků,“ uvedla Ivana Tykač, spoluzakladatelka a ředitelka Women for Women, které pomáhá rodičům a dětem v obtížných životních situacích.

Kauce na byt je jednorázová částka, kterou si samoživitelé často nemohou dovolit zaplatit. Průměrná uhrazená částka v programu Kauce na bydlení je letos 20 530 korun. „Překvapilo mě, že řada lidí ve svízelné situaci sítem pomoci od státu prostě propadne. Úřady práce podle poznatků z praxe Kauce na bydlení vyplácejí žadatelům dávku mezi dvěma a pěti tisíci korun, což na kauci rozhodně nestačí, přitom právě kauce na byt může být oním Taxisovým příkopem, který je dělí od bydlení a to je naprostý základ,“ dodala ministryně. Dotační titul zaměřený na nestátní neziskové organizace pro program Kauce na bydlení by měl být k dispozici příští rok.

Cílem programu Kauce na bydlení je finančně podpořit konkrétní samoživitele a jejich děti pomocí úhrady kauce na nájemné. Příspěvek poskytuje rodinám po celé České republice až do výše 25.000 Kč. Program je určen všem samoživitelům, kterým jejich příjmy neumožňují složit potřebnou kauci na bydlení, ale svou situaci se snaží aktivně řešit a mají potenciál k pravidelnému hrazení nájemného tak, aby poskytnutou kauci po případném ukončení nájemního bydlení získali od pronajímatele zpět a mohli ji využít na bydlení nové.

Zdroj informací

Klára Dostálová, ministryně pro místní rozvoj

Datum

9. září 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.1629 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál