Jana Steckerová: Vývoj v regionu byl smíšený

Jana Steckerová: Vývoj v regionu byl smíšený

Data přicházející z eurozóny byla smíšená. Zatímco německá červencová průmyslová produkce překvapila ve směru nahoru, německý zářijový ZEW index skončil za očekáváními jak při hodnocení současné situace, tak i ve výhledu za šest měsíců. Index klesá již čtvrtý měsíc v řadě. Ve složce očekávání se dostal na nejnižší úroveň za poslední rok a půl. Důvěra německých investorů padá dle výzkumu kvůli přetrvávajícím problémům se subdodávkami a rostoucím počtům nakažených.

Euro však na zveřejněná data nijak zásadně nereagovalo a v průběhu dne se drželo převážně v pásmu 1,186-1,188 USD/EUR. V odpoledních hodinách společná evropská měna krátce zamířila pod hladinu 1,185 USD/EUR. Ve srovnání s předchozím dnem se obchodovala o 0,1 % níže. Očekávání, že Fed již na svém zářijovém zasedání odstartuje proces ukončování nákupů aktiv ji mnoho nadějí na posílení nedává ani v nadcházejícím období.

Z domácích dat byl dnes zveřejněn vývoj českých maloobchodních tržeb. Ty bez zahrnutí prodejů aut v červenci vzrostly meziměsíčně o 0,5 %, tedy podobným tempem jako v červnu. V meziročním vyjádření to představuje růst o 3,1 %. Čemu se naopak stále nedaří, jsou prodej a opravy aut. Zde tržby v červenci meziměsíčně opět klesly, tentokrát o 1,5 %. Více jsme se tématu věnovali zde: https://bit.ly/3na7C5s. Pro kurz koruny zveřejněná data žádný impulz nepředstavovala. Domácí měna tak celý den oscilovala kolem úrovně 25,4 CZK/EUR, kde se pravděpodobně bude držet i zítra. K pohybu by jí mohla přimět až v pátek zveřejněná inflace. Ve zbytku regionu byl vývoj měn diferencovaný. Zatímco polský zlotý o 0,2 % posílil a dostal se tak na hladinu 4,515 PLN/EUR, maďarský forint naopak 0,3 % a v odpoledních hodinách se obchodoval za 348,7 HUF/EUR.

Zdroj informací

Jana Steckerová, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

7. září 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.3896 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál