Michal Brožka: Růst průmyslu ČR v létě mírně zrychlil

Michal Brožka: Růst průmyslu ČR v létě mírně zrychlil

Meziměsíční růst průmyslové výroby v červenci zrychlil. Problém se zpožděnými subdodávkami přetrvává a odráží se především v poklesu výroby aut. Rostou ale ostatní sektory. Export se po předchozím poklesu mírně zotavil, nicméně i tak v červenci setrval v deficitu, který ovšem tentokrát nepřekvapil. Výkon stavebnictví byl v červenci relativně slabý, ale naději na pokračování pomalé expanze stavebnictví nepodkopal.

Průmyslová produkce v ČR v červenci oproti červnu vzrostla o 2,1 % (SA). S ohledem na přetrvávající problém s nedostatkem komponent do výroby to není špatný výsledek. Oproti červnovému tempu 1,0 % m/m to znamená zrychlení růstu. Data očištěná o kalendářní nevýhodu v podobě chybějících dvou pracovních dnů oproti červenci minulého roku ukazují meziroční růst 7,0 %. Neočištěná data pak meziročně rostou o 1,1 %, což bylo mírně nad průměrným očekáváním trhu ve výši 0,7 % i naším odhadem 0,4 %. Na vysokou nejistotu odhadu ale tentokrát ukazoval široký rozptyl odhadů jdoucí od -1,5 % do 5,3 %.

Chybějící subdodávky do výroby jsou stále patrné na produkci motorových vozidel, která meziročně v červenci klesala o 0,8 %. Průmyslovou výrobu naopak táhne vzhůru produkce kovových konstrukcí a kovodělných výrobků rostoucí o 14,5 % y/y, výroba elektrických zařízení s růstem 14,3 %, výroba základních kovů a hutní zpracování kovů. Letní měsíce není z hlediska indikací dalšího vývoje dobré přeceňovat, neboť lidé čerpají dovolenou a objem výroby je nízký. Nicméně i tak červenec dokládá, že průmyslová výroba navzdory zpožděným subdodávkám expandovat může, i když relativně pomalu.

Stále dochází ke zvyšování zaměstnanosti v průmyslu. V meziročním srovnání se její propad v červenci snížil na -0,6 % z předchozích -0,9 %. Meziroční tempo růstu mezd se dále snížilo na 5,3 %. Co stále ukazuje na potenciál k expanzi výroby, jsou zakázky. Jejich hodnota v červenci meziročně přidala 18,9 %, z toho tuzemské 20,2 % a zahraniční 18,3

Průmysl ve zbytku roku pravděpodobně i nadále bude trápit nedostatek komponent do výroby, zatímco poptávka poroste. V meziměsíční dynamice tak očekáváme ve druhé polovině roku rozkolísaný vývoj a v průměru jen slabý růst. Srovnávací základna z minulého roku vzrostla a dvouciferná meziroční tempa růstu průmyslu už pravděpodobně neuvidíme. I tak za celý letošní rok 2021 odhadujeme růst průmyslové výroby o 10,8 %. Vysoké číslo je důsledkem nízké srovnávací základny minulého roku, kdy se aktivita části průmyslu na určitou dobu zastavila. Nebýt chybějících komponent, byl by podle našeho odhadu pro letošek reálně dosažitelný růst průmyslu blízko 20 %.

Zahraniční obchod zůstává v deficitu

Zahraniční obchod skončil v červenci s deficitem 7,2 miliardy korun, což bylo zhruba v souladu s naším očekáváním. Na výsledku se negativně podepsal především vývoj bilance s ropou a zemním plynem, kde byl deficit v meziročním srovnání o 6,8 mld. CZK horší. Zde se pouze odráží vývoj cen na komoditních trzích. Meziročně hlubší byl i deficit se základními kovy (5,2 mld. CZK) a chemickými látkami a přípravky (2,4 mld. CZK). Vzhledem k problémům se subdodávkami není překvapivé, že se snížil i přebytek s motorovými vozidly, a to o 3,2 mld. CZK. Na datech se ale podepsal i o dva dny nižší počet pracovních dní. Dobrou zprávou je, že v meziměsíčním srovnání se po sezónním očištění zvýšil export o 3,1 % a vrátil se tak k růstovém trendu. Dovozy naopak v meziměsíčním srovnání o 1,3 % klesly. Za prvních šest měsíců dosáhl přebytek obchodní bilance 77,6 mld. CZK, což je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 18,1 mld. CZK více. Pro celý letošní rok naše prognóza počítá s přebytkem zahraničního obchodu poblíž 180 mld. Kč, tedy s podobným jako v minulém roce.

Stavebnictví v červenci zvolnilo

Stavební výroba v červenci meziměsíčně poklesla o 2,6 % a meziročně vzrostla o nepatrných 0,5 %, což je nejhorší výsledek za poslední tři měsíce, který je ale stále vysoko nad průměrem letošního roku. Oproti předchozímu měsíci poklesla aktivita napříč všemi sektory stavebnictví, ale hlavním důvodem poklesu bylo pozemní stavitelství. Z měsíčních výsledků stavebnictví není radno dělat silné závěry. Předchozí měsíce spíše překvapily pozitivně, červenec trochu zklamal, ale na tom se silně mohlo podepsat čerpání dovolených a to v situaci, kdy je na trhu nedostatek nových zaměstnanců a jsou zpožděné dodávky materiálů do výroby. Pozitivní zprávou je výrazný skok v hodnotě nových staveb. Ta ale byla částečně zkreslena vydáním stavebního povolení na výstavbu pražského metra trasy D. Pro letošní rok očekáváme růst stavebnictví tempem 4,1 %.

V souhrnu dnes zveřejněná data potvrdila pokračující expanzi české ekonomiky, která je ovšem brzděna narušením odběratelsko-dodavatelských vztahů. Koruna nemá důvod na data reagovat. Údajem, který by mohl mít na její chování tento týden vliv, bude inflace za srpen, která bude zveřejněna v pátek.

Zdroj informací

Michal Brožka, Senior Economist, Investment Banking, Komerční banka

Datum

6. září 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.0195 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál