František Táborský: Červencové zaškobrtnutí stavební produkce

František Táborský: Červencové zaškobrtnutí stavební produkce

Stavební výroba v červenci meziměsíčně poklesla o 2,6 % a meziročně vzrostla o nepatrných 0,5 %, což je nejhorší výsledek za poslední tři měsíce, ale stále vysoko nad průměrem letošního roku. Oproti předchozímu měsíci poklesla aktivita napříč všemi sektory stavebnictví. Hlavním tahounem poklesu bylo však pozemní stavitelství. Z výsledku za jeden měsíc nelze vyvozovat silné závěry, nicméně se zdá, že letošní oživení stavebnictví je křehčí, než naznačovaly předchozí dva měsíce.

Pozitivní zprávou by mohl být alespoň pokračující růst stavebních povolení, který je ale také pod průměrem letošního roku. Výrazný skok nahoru však zaznamenala hodnota nových staveb. Ta ale byla zkreslena vydáním stavebního povolení na výstavbu pražského metra trasy D.

Pravděpodobného viníka problému lze hledat v nedostatku materiálů a zaměstnanců, jak dlouhodobě naznačují předstihové průzkumy. Pro letošní rok očekáváme růst stavebnictví tempem 4,1 %. Pokud by však problémy přetrvávaly v takové míře, jaké naznačují červencová čísla, mohl by být růst o něco nižší.

Zdroj informací

František Táborský, Economist, Investment Banking, Komerční banka, a. s.

Datum

6. září 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.4268 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál