Bohumil Trampota: Kofola: Výsledky za Q2 podstatně nad odhady, letní měsíce opět silné, celoroční cíl zvýšen

Bohumil Trampota: Kofola: Výsledky za Q2 podstatně nad odhady, letní měsíce opět silné, celoroční cíl zvýšen

Kofola ČeskoSlovensko představila včera po zavření trhu hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí tohoto roku. Reportovaná čísla jsou lepší než konsensus i naše odhady. Podstatný meziroční růst je dán zrušením restrikcí zejména v segmentu gastronomie a silnou poptávkou v červnu. Vzhledem k výhledu na silné letní měsíce zvýšila Kofola celoroční cíle.

Výsledky hospodaření: Kofola oznámila ve druhém kvartále růst celkových tržeb o +22,9 % y/y na 1 798 mil. CZK. Pozitivní vliv na výsledky mělo ukončení restrikcí a následná a velmi silná poptávka v červnu, prodeje tak dosáhly historického rekordu. Ukončení restrikcí se týkalo zejména sektoru gastronomie a domácí turistiky a návratu turistů do Adriatického regionu. Kromě retailu tak mohla Kofola naplno využít všech svých distribučních kanálů. Tradičně nejvíce přispělo do tržeb ČeskoSlovensko (1 320 mil. CZK, +22 % y/y), které se na výnosech podílí více než 73 %. Adriatický region dodal do tržeb 19 % a Fresh&Herbs 7 %. Všechny tři sektory meziročně vzrostly (+21,8 %, +24,8 % a +28,4 %). Podle očekávání se zvýšily náklady na sladidla. Mírně vzrostly také provozní náklady. Výsledkem zmíněného je prudký růst zisku EBITDA na 378 mil. CZK(+64,6 % y/y). Marže se zvýšila o +5,3 pb na 21,1 %, a to zejména kvůli růstu tržeb. Čistý zisk za druhé čtvrtletí činil 134 mil. CZK(5,3 mil. CZK za stejné období loňského roku).

Zadluženost klesla na 3,3x z 3,7x (čistý dluh / EBITDA) na konci roku 2020. Projevily se nízké investiční náklady (CAPEX) a slušná tvorba hotovosti. Současná zadluženost je tak pod cílem na tento rok (méně než 3,5x).

Kofola zvýšila své celoroční cíle. Velmi slabé první čtvrtletí bylo více než kompenzováno výsledky druhého a výhledem na silné letní měsíce. Nově by letošní zisk EBITDA měl dosáhnout 1,08 – 1,15 mld. CZK (předchozí 1,03-1,15 mil. CZK, náš odhad 1,035 mil. CZK). Výsledek za celé první pololetí odpovídá 42 % celoročního cíle (loni 34 %).

Letní měsíce jsou z pohledu hospodaření Kofoly zásadní. Loni bylo Q3 rekordně silné a zisk EBITDA tvořil více než polovinu (54 %) celoroční úrovně. Letos oznámila Kofola meziroční růst tržeb v červenci a srpnu o +1 % a +5 % respektive. To po silném růstu v červnu o +25 % y/y naznačuje, že letní měsíce a celý třetí kvartál budou nejlepší v historii.

Návrh dividendy za minulý rok nezazněl. To by ale nemělo být překvapení. Kofola by měla aktualizovat distribuci zisku akcionářům po skončení letní sezóny. Podle stávající dividendové politiky by měla Kofola vyplácet minimálně 60 % čistého zisku. Většinou vyplácela více, nicméně uvidíme, jak se na situaci podepíše krizové období.

Zdroj informací

Bohumil Trampota, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

3. září 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 0.9012 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál