Michal Brožka: Německá ekonomika svižně roste

Michal Brožka: Německá ekonomika svižně roste

Růst HDP Německa za druhé čtvrtletí byl revidován mírně vzhůru na 1,6 % mezičtvrtletně a 9,8 % meziročně. Lehce pozitivní zprávu ale naopak mírně kalí pohled na strukturu, která odhalila oproti odhadům pomalejší růst spotřeby domácností a investic, ale naopak silnější vládní výdaje. Za celý letošek očekáváme růst ekonomiky Německa o 2,9 % a v příštím roce o 4,3 %. Nejrychlejšího mezičtvrtletního oživení by HDP mělo dosahovat právě nyní v průběhu třetího kvartálu.

Maďarská centrální banka dnes v souladu s očekáváním analytiků zvýšila hlavní sazbu na 1,50 % z předchozí úrovně 1,20 %. Maďarský forint po zasedání posiloval. Nepatrného posílení se dnes dočkal i polský zlotý a česká koruna.

Podnikatelská důvěra v ČR v srpnu opět klesla, ale stále je na předcovidových úrovních, a to včetně průmyslu, který trápí nedostatek komponent do výroby. Největší snížení zaznamenaly sektory služeb a obchodu. Silně naopak rostla důvěra spotřebitelů.

Ministerstvo financí dnes zveřejnilo novou makroprognózu. Z hlediska tempa růstu HDP nepřekvapí očekávání zvýšení HDP letos o 3,2 % a v příštím roce o 4,2 %. Naše prognóza je optimističtější zhruba o jeden procentní bod v obou zmíněných letech, ale nutno dodat, že jsme počítali s lepším výsledkem za druhé čtvrtletí. Ve světle slabších dat z první poloviny roku a zejména z prvního čtvrtletí, kde je již známa struktura, ale působí v prognóze MF poměrně optimisticky letos očekávaný růst spotřeby domácností o 2,3 % a fixních investic o 6,0 %.

Zdroj informací

Michal Brožka, Senior Economist, Investment Banking, Komerční banka

Datum

24. srpna 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2593 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál