Martin Gürtler: Srpnové PMI zaostaly za očekáváními

Martin Gürtler: Srpnové PMI zaostaly za očekáváními

PMI indexy byly v srpnu nižší, než se čekalo, a to především v německém zpracovatelském průmyslu. Celkový PMI pro Německo klesl z 62,4 b. na 60,6 b., zatímco analytici očekávali 62,0 b. Důvodem je již zmíněný zpracovatelský průmysl, kde PMI klesl z 65,9 b. na 62,7 b., což bylo oproti očekávaným 65,0 b. významně méně. Pokles lze přisoudit zejména problémům s dodávkami výrobních vstupů, které se aktuálně nejsilněji projevují v automobilovém průmyslu. V důsledku toho již řada výrobců omezila výrobu. Nyní není navíc ani jasné, jak dlouho budou tyto problémy ještě přetrvávat, a to i s ohledem na obnovené šíření koronaviru v asijských zemích. Odtud totiž významná část součástek pochází. I přes mírné snížení však zůstává aktivita v německém výrobním sektoru podle indexu PMI na vyšší úrovni, než jaké dosahovala před vypuknutím koronavirové krize. PMI v oblasti německých služeb na druhou stranu kleslo oproti očekáváním méně, když se snížilo z 61,8 b. na 61,5 b. Tržní konsensus hovořil o 61,0 b.

Stejně jako v případě Německa, za očekáváními nepatrně zaostal v srpnu také celoevropský PMI. Ten se snížil z 60,2 b. na 59,5 b., zatímco analytici čekali 59,6 b. I zde byl na vině nižší údaj pro zpracovatelský průmysl, který oproti očekáváným 62,0 b. dosáhl pouze 61,5 b. Horší výsledek ve srovnání s očekáváními zaznamenala v srpnu také evropská spotřebitelská důvěra. Ta v eurozóně klesla z červencových -4,4 b. na -5,3 b., když se čekal pokles na -4,9 b. Lze předpokládat, že za tím stojí především obavy ohledně šíření nakažlivějších mutací, které se již v řadě států naplňují. Některé z nich již přistoupily k opětovnému zpřísnění protiepidemických opatření.

Společná evropská měna i přes horší PMI a spotřebitelskou důvěru po celý dnešní den vůči euru mírně posilovala. V odpoledních hodinách se její kurz pohyboval poblíž 1,173 USD/EUR, což je oproti pátku o zhruba 0,3 % silnější úroveň. Akciové trhy dnes v průběhu evropského obchodování rostly přibližně o půl procenta a nepatrně se zvýšily i tržní dolarové sazby. Výraznější růst v průběhu dneška zaznamenala cena ropy Brent, která se zvýšila o cca 3 dolary a dostala se mírně nad 68 USD/barel. Oslabující dolar se odrazil také v mírném posílení české koruny a maďarského forintu (v obou případech o cca 0,1 %). Polský zlotý na druhou stranu nepatrně oslaboval.

Zdroj informací

Martin Gürtler, Economist, Investment Banking, Komerční banka, a.s.

Datum

23. srpna 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.0796 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál