Michal Brožka: Inflace v USA by měla slábnout

Michal Brožka: Inflace v USA by měla slábnout

Od spotřebitelských cen v USA se čeká zpomalení růstu zejména v případě automobilů, ale bedlivě sledovat se budou i ceny nedávno probuzených služeb. Debata o přechodnosti současné zrychlené vlny inflace je stále živá. V ČR bude finanční trh pravděpodobně ještě vstřebávat včera zveřejněný výsledek inflace, neboť domácí kalendář je prázdný.

 

Čeká se zpomalení inflace v USA

Hlavním údajem dnešního dne bude inflace v USA za červenec. Debata o tom, jaká část předchozího zrychleného nárůstu cen je dočasné povahy a jaká trvalejšího charakteru, s námi bude pravděpodobně ještě několik měsíců. Nicméně už v červenci trh čeká zpomalení meziměsíčního růstu cen na 0,5 %, což by znamenalo snížení meziroční míry inflace na 5,3 % po červnovém tempu 5,4 %. Ekonomové SG čekají ještě o desetinku nižší údaj. Zpomalení se očekává i v případě růstu jádrových cen. Připomeňme, že v posledních měsících inflace překvapila vyšším růstem především kvůli motoristickému segmentu, bez něhož by meziroční tempo růstu cen bylo poblíž 2 %. Tato položka tak opět přitáhne velkou pozornost, ale bedlivě se budou sledovat i další položky související s otevřením ekonomiky po pandemii jako např. cestování, ubytování a stravování.

Středoevropský kalendář dnes zeje prázdnotou a finanční trh tak spíše bude ještě vstřebávat včerejší zveřejnění tuzemské inflace nad odhady.

Inflace v ČR zrychlila

Včera zveřejněný investorský ZEW index v srpnu klesl ve složce hodnotící výhled výrazně pod odhady. V subindexu hodnocení současných podmínek došlo ke zlepšení, i když to mírně zaostalo za očekáváním. Nicméně nálada na globálních trzích zůstala pozitivní, když akciové trhy byly podporovány pozitivní sezónou zveřejňování korporátních výsledků. Americký Senát včera schválil Bidenův infrastrukturní plán v objemu 550 mld USD a ten nyní putuje do Sněmovny reprezentantů.

Akciové trhy v USA i Evropě vzrostly. Dolar vůči euru mírně posílil.

Tržní úrokové sazby v ČR vzrostly v reakci na zveřejněný výsledek inflace. Ta v červenci dosáhla meziročního tempa růstu 3,4 %, zatímco se čekalo 2,9 % a prognóza ČNB ukazovala 3,0 %. Důležité je, že došlo ke zrychlení tzv. jádrové inflace na 3,8 % y/y a 0,8 % m/m (SA). Pro ČNB znamená aktuální výše inflace riziko růstu inflačních očekávání, a proto se zvyšuje i šance na rychlejší zvyšování úrokových sazeb. České koruně zveřejnění vyšší inflace pomohlo k posílení na 25,34 CZK/EUR. To ale udržela jen krátce a brzy s ostatními středoevropskými měnami oslabila k 25,39 CZK/EUR.

Inflace v sousedním Maďarsku překvapila naopak jen mírně menším výsledkem, když meziměsíčně ceny rostly o 0,5 % a meziroční tempo inflace zpomalilo na 4,6 % z předchozích 5,3 %.

Zdroj informací

Michal Brožka, Senior Economist, Investment Banking, Komerční banka

Datum

11. srpna 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

DoporučujemePřihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.244 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál