Michal Brožka: Vyšší inflace posílila korunu jen na chvilku

Michal Brožka: Vyšší inflace posílila korunu jen na chvilku

Dnes zveřejněný investorský ZEW index v srpnu klesl ve složce hodnotící výhled výrazně pod odhady. V subindexu hodnocení současných podmínek došlo ke zlepšení, i když to mírně zaostalo za očekáváním. Nicméně nálada na globálních trzích zůstává pozitivní, když akciové trhy jsou podporovány pozitivní sezónou zveřejňování korporátních výsledků. Akciové trhy v USA i Evropě dnes rostou. Dolar vůči euru mírně posílil.

Tržní úrokové sazby v ČR dnes vzrostly v reakci na ráno zveřejněný výsledek inflace. Ta v červenci dosáhla meziročního tempa růstu 3,4 %, zatímco se čekalo 2,9 % a prognóza ČNB ukazovala 3,0 %. Důležité je, že došlo ke zrychlení tzv. jádrové inflace na 3,8 % y/y a 0,8 % m/m (SA). Pro ČNB znamená aktuální výše inflace riziko růstu inflačních očekávání, a proto se zvyšuje i šance na rychlejší zvyšování úrokových sazeb. České koruně zveřejnění vyšší inflace pomohlo k posílení na 25,34 CZK/EUR. To ale udržela jen krátce a brzy s ostatními středoevropskými měnami oslabila k 25,39 CZK/EUR.

Inflce v sousedním Maďarsku překvapila naopak jen mírně menším výsledkem, když meziměsíčně ceny rostly o 0,5 % a meziroční tempo inflace zpomalilo na 4,6 % z předchozích 5,3 %.

Zdroj informací

Michal Brožka, Senior Economist, Investment Banking, Komerční banka

Datum

10. srpna 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2923 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál