Michal Brožka: Inflace zatím stále zrychluje

Michal Brožka: Inflace zatím stále zrychluje

Spotřebitelské ceny v ČR v červenci oproti červnu vzrostly o 1 %, což přebilo všechny odhady. Analytici v průměru čekali zdražení o 0,5 %, náš odhad činil 0,6 %. Meziroční tempo růstu cen se zvýšilo na 3,4 % z předchozích 2,8 %.

Za meziměsíčním nárůstem cen stojí zdražení rekreací, což je do značné míry běžný sezónní jev, zdražovaly pravděpodobně ale i jiné služby. Oproti očekávání se také zvyšovaly ceny potravin, zatímco zde jsme odhadovali mírný pokles. Vyšší byly i ceny energií, takže rostly i náklady související s bydlením. Další růst cen pohonných hmot naopak nepřekvapil. Zde se ceny v červenci zvýšily o další 3 %.

Ceny v dopravě zůstávají hlavním tahounem meziroční inflace. Bez nich by meziroční míra inflace nečinila 3,4 %, ale 2,5 %. Další hlavní tahouni inflace jsou ceny cigaret a alkoholu ale postupně také náklady na bydlení, když ceny nájemného meziročně rostou o 2,8 % a ceny elektřiny o 7,6 %.

Důležité je, že zatím stále nedochází ke zpomalení jádrové inflace, která nezahrnuje položky, na které nemá vliv měnová politika. Jádrová inflace podle našeho předběžného odhadu naopak v červenci zrychlila k 3,8 % y/y.

Ačkoliv se současnou mírou inflace měnová politika nic nenadělá, obava z růstu inflačních očekávání pravděpodobně povede k vyšší ochotě zvyšovat úrokové sazby a na to nyní bude spekulovat i finanční trh. Na dalším zasedání v září tak počítáme s dalším zvýšením úrokových sazeb ČNB o 25 bb a opět zde bude zřejmě i diskuze o ještě rychlejším zvyšování.

Zdroj informací

Michal Brožka, Senior Economist, Investment Banking, Komerční banka

Datum

10. srpna 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.8657 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál