Bohuslav Čížek: Ekonomika podle předběžných dat ve 2. čtvrtletí rostla

Bohuslav Čížek: Ekonomika podle předběžných dat ve 2. čtvrtletí rostla

Česká ekonomika ve druhém kvartálu roku 2021 podle předběžného odhadu vývoje hrubého domácího produktu meziročně vzrostla o 7,8 %. Předběžný odhad vysokého tempa růstu ekonomiky ale musíme posuzovat v kontextu loňského historicky nejvyššího poklesu. Ve 2. čtvrtletí loňského roku ekonomika totiž poklesla o více jak 10 %, tedy v podstatě dvojnásobně oproti poslední velké ekonomické krizi z roku 2009.

„Téměř osmiprocentní růst je historicky sice nejvyšší, ale zároveň ho porovnáváme s největším propadem. Navíc naše očekávání a také očekávání některých dalších ekonomů byla pro druhé čtvrtletí o něco pozitivnější. Pro druhé čtvrtletí jsme očekávali růst HDP zhruba o jeden procentní bod vyšší. Přesto je jednoznačné, že se ekonomika oživuje, samozřejmě i díky uvolňování protipandemických restrikcí,“ říká Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky a hlavní ekonom Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Pozitivní je, že výkon ekonomiky rostl i ve srovnání s 1. čtvrtletím, a to o 0,6 %. Hospodářství se tak i přes řadu překážek postupně úspěšně vzpamatovává z krize.

Průmyslu se na jaře letošního roku podařilo dosáhnout přibližně předkrizových hodnot své produkce. K ekonomickému růstu tak bezpochyby významně přispěl právě i průmysl. Šetření Svazu průmyslu a dopravy mezi podniky v druhém čtvrtletí navíc ukazovala lepšící se výsledky například v oblasti zisků a zakázek. „Naše společné šetření s Českou národní bankou potvrzuje, že firmy jsou ve vyhlídkách například nových zakázek optimistické. Přesto ale musíme být opatrní a vnímat i některé bariéry dalšího růstu. Firmy například stále bojují s nedostatkem některých materiálů, surovin, meziproduktů a také pracovníků,“ upozorňuje Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky a hlavní ekonom Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Zdroj informací

Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky a hlavní ekonom Svazu průmyslu a dopravy ČR

Datum

30. července 2021

Pozvánka na konferenci

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Facebook

Page generated in 1.7008 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál