Bohumil Trampota: Za mořem maxima v pondělí, v Evropě ve čtvrtek

Bohumil Trampota: Za mořem maxima v pondělí, v Evropě ve čtvrtek

Měnové zasedání americké centrální banky Fed překvapení nepřineslo. Sazby zůstaly beze změny včetně objemu prostředků pumpovaných do trhu. Nicméně se pomalu začíná diskutovat o tom, kdy se kohoutky začnou utahovat. HDP data z USA, Evropy i ČR byla vesměs horší než se čekalo.

Výsledková sezóna pokračuje a výborné výsledky zveřejnily např. Apple a Alphabet, naopak Amazon zklamal. Takže obchodování na akciových trzích bylo tento týden jako na houpačce. V pondělí dosáhly ještě maxim, pak korekce a růst a pátek pravděpodobně opět pokles.

Americký trh

Širokopásmový index S&P500 dosáhl v pondělí nových maxim. Dnes otevřel o poznání slabší (-0,67 %). Sice začal hned začal opět růst, ale na nové rekordy to dnes asi stačit nebude. Za celý týden index pravděpodobně mírně ztratí.

Evropské akciové trhy

Evropský index (index Stoxx Europe 600) vyskočil ve čtvrtek na nová maxima. Dnes otevřel slabší, ale pak se začal vytrvale škrábat nahoru. Nicméně, ranní, téměř procentní ztrátu nedokázal eliminovat a krátce před koncem obchodování ztrácí 0,3 %.

Za celý týden to vypadá na mírný růst kolem dvou desetin procenta.

Pražská burza

V pátek bylo obchodování na pražské burze pozitivní. To kontrastovalo s výkonem ostatních evropských burz, které spíše oslabovaly.

Hlavní index PX dnes posílil o slušných +0,42 % (1 209,45 b.). Lídry dnešního obchodování byly jednoznačně banky Erste a Moneta. Moneta byla dnes vůbec nejlepší se ziskem +1,69 % (87,40 CZK) a reaguje tak na své včerejší silné kvartální výsledky. Erste přidala dnes +1,23 % (837,2 CZK), kde stejně jako u Monety ocenili investoři lepší výsledky a zvýšení cílů. Posiloval také Avast (+0,53 %, 171,90 CZK). Mírně dnes korigovaly jen ČEZ (-0,50 %, 597 CZK) a Philip Moris ČR (-0,68 %, 14 520 CZK). Zbytek českého rybníčku posiloval.

Týdenní výkon

Kromě úterý index PX posiloval a připsal si tento týden +1,61 % (1 209,45 b.).

Pohled na týdenní výkonnost titulů na pražském parketu je tentokrát velmi lichotivý. Všechny společnosti, až na jednu výjimku, posílily. Nejpěknější pohled byl samozřejmě na banky. V týdenním hodnocení se umístily následovně: Erste +3,61 % (837,20 CZK), Komerční banka (+3,36 %, 799 CZK), Moneta (+2,04 %, 87,40 CZK). Erste a Moneta reagovaly na výborné kvartální reporty a Komerční banka se vezla na pozitivním sentimentu a očekávání podobně dobrých výsledků, které reportuje příští týden. Za zmínku stojí ještě ČEZ (+0,84 %, 597 CZK), Stock (+1,79 %, 79,50 CZK) a Philip Morris ČR (+0,69 %, 14 520 CZK).

Česká zbrojovka mírně oslabila (-0,24 %, 419 CZK) bez zpráv.

Podstatné kurzotvorné zprávy z pražské burzy

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv za 335 mil. EUR. To se čekalo, ale kupní cena 335 mil. EUR odpovídá asi 8,6 mld. CZK nebo cca 16 CZK na jednu akcii. Část těchto prostředků by měla vylepšit dividendu v příštím roce (celková výplata nad 40 CZK). 

Ve čtvrtek reportovala výsledky za 2Q21 Moneta. Čísla nezklamala, prakticky všechny sledované údaje byly ve shodě s odhady. Čistý zisk pak konsensus překonal. Management lehce snížil výhled na výnosy, ale zvýšil na čistý zisk – ten bude sloužit jako základna pro výplatu dividendy. Celkově standardně silná čísla bez většího překvapení.

A v návaznosti na to, hned v pátek, se předvedla Erste Group. Lepší čísla ve srovnání s konsensem a zvýšení celoročních cílů.

Co se dá čekat příští týden?

Co se týká korporátních výsledků, ty čtvrtletní příští úterý (3.8.) oznámí Komerční banka.

Výsledková sezóna bude pokračovat v zámoří ale i v Evropě. Zatím je výsledková sezóna příjemným překvapením.

Zdroj informací

Bohumil Trampota, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka, a.s.

Datum

30. července 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

DoporučujemePřihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.1554 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál