Michal Brožka: HDP ve Spojených státech pravděpodobně nad předcovidové úrovni

Michal Brožka: HDP ve Spojených státech pravděpodobně nad předcovidové úrovni

Ekonomika v USA vykáže za druhé čtvrtletí anualizovaný mezikvartální růst nad 9 % a vymaže tak předchozí pandemický propad. Nezaměstnanost za červenec v Německu pravděpodobně opět klesala. Naopak tamní inflace dál běží vyšším tempem, přičemž v meziročním srovnání by mohla díky nízké srovnávací základně již v červenci přesáhnout 3 %. Koruna vyčekává na zvyšování sazeb ČNB příští týden, kde předpokládáme zvýšení úrokových sazeb.

Nezaměstnanost v SRN na sestupu

Z dnes zveřejněných dat bude nejzajímavější páteční statistika HDP za druhé čtvrtletí. Podle odhadu kolegů v SG by měl růst dosáhnout vysokého tempa 9,2 % q/q anualizovaně. Tím by se úroveň HDP dostala nad dosavadní vrchol posledního čtvrtletí roku 2019.Hlavními tahouny by měly být spotřebitelské výdaje s odhadovaným růstem 9,6 % a obnovování stavů zásob. Tržní očekávání je níže na 8,5 %, přičemž o značné nejistotě svědčí značný rozptyl odhadů jdoucí od 6 do 11 %. Půjde o údaj, který by mohl ovlivnit očekávání ohledně začátku konce programu nákupu aktiv. Ten by i s ohledem na včerejší vyjádření členů Fedu mohl začít již koncem letošního roku.

Za pozornost budou stát i německá data za červenec. Jednak to bude nezaměstnanost, která by s ohledem na rozvolnění protipandemických opatření a oživení ekonomiky měla opět klesnout a dosáhnout 5,8 %. Od spotřebitelských cen trh čeká stejný meziměsíční růst jako v předchozím měsíci, ovšem kvůli výraznému snížení srovnávací základny z minulého roku z důvodu snížení DPH by to znamenalo nárůst meziroční inflace na 2,9 %. SG počítá s nárůstem meziroční inflace na 3,1 %. Růst meziroční inflace způsobený nízkou srovnávací základnou v příštím roce rychle zmizí, nicméně může mít významný psychologický efekt.

Středoevropský kalendář je prázdný. S ohledem na zasedání ČNB příští týden bychom ještě dnes mohli slyšet nějaké signály k měnové politice. Koruna jinak bude především sledovat globální sentiment a vyčkávat na zvyšování sazeb ČNB příští týden.

ČNB i Fed pomohli koruně

Americká centrální banka včera v souladu s očekáváním ponechala nastavené měnové politiky bez změny. Nicméně některá vyjádření ukázala, že se ve hlavách tvůrců měnové politiky přiblížil okamžik, kdy bude na čase měnové šrouby přitáhnout. Šéf Fedu Jerome Powell prohlásil, že členové rady tentokrát provedli „první hluboký ponor“ do úvah o tom, jak ustoupit z programu nákupu aktiv. Sice dal najevo, že to nebude brzy, nicméně v hlavách investorů to umocnilo odpočítávání. Oznámení Fedu rovněž hovoří o pokroku ve směru dosažení cílů. Podle ekonomů SG by tak k oznámení o budoucím začátku ústupu z ultrauvolněné měnové politiky mohlo dojít spíše už na zasedání 22. září nežli na pozdějším listopadovém. Samotný proces by tak mohl začít už v posledních měsících letošního roku, zatímco prognóza SG s tím doposud počítala se začátkem roku příštího. Finanční trh, soudě dle reakce, byl překvapen jen málo a spíše očekával o trochu více jestřábí vyjádření. Výnosy vládních dluhopisů USA během zasedání rostly, ale brzy klesly zpět. Akciové trhy mírně vzrostly. Dolar nejprve proti euru posílil, ale vzápětí oslabil na úroveň 1,184 USD/EUR.

Prostředí oslabujícího dolaru a rostoucích akciových trhů bylo mírně pozitivní pro středoevropské měny. Nicméně nejlépe se dařilo české koruně, neboť tu navíc podpořila slova z České národní banky. Člen bankovní rady a viceguvernér Tomáš Nidetzký pro agenturu Bloomberg uvedl, že by ČNB měla využít velmi komfortní situaci k normalizaci úrokových sazeb relativně rychlejším tempem. Trh i naše prognóza nyní počítají s tím, že hlavní reposazba vzroste příští týden o 25 bp na 0,75 a v září dále na 1,0 %. Existují ale i spekulace na ještě rychlejší zvyšování. Koruna tak včera proti euru posílila o více než půl procenta k úrovni 25,56 CZK/EUR.

Zdroj informací

Michal Brožka, Senior Economist, Investment Banking, Komerční banka

Datum

29. července 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.0322 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál